Nawierzchnie z brukowe: jak ułożyć brukową kostkę?

Jakich surowców powinniśmy użyć jak też w jaki sposób ułożyć nawierzchnię z kostki brukowej, aby alejki, dróżki ogrodowe bądź podjazdy wytrzymały długie lata i były funkcjonalne?


Wybierając płyty granitowe, trzeba brać pod uwagę nie tylko estetykę nawierzchni, ale też względy praktyczne.
architekt
Twórca: Bill Wilson
Treści źródłowe: http://www.flickr.com


Przed kupnem kostki warto się zastanowić, gdzie jak też w jakim celu będzie położona strona internetowa: kostka granitowa, od tego zależy jej odmiana. Grubość kostki dobieramy pod kątem natężenia ruchu, który będzie się po niej odbywał (płyta granitowa). W miejscach, w których będzie to ruch pieszy, na przykład na dróżce w ogrodzie, starczy zastosować kostkę o grubości 4 albo 6 cm. Na podjeździe do garażu należy położyć kostkę o grubości minimum 6 cm. Jeżeli jednakże przewidziany jest ruch aut ciężarowych, dobrze jest dobrać bryłkę o grubości 8 cm lub więcej. Dla trwałości nawierzchni najważniejsze jest bowiem należyte dostosowanie grubości kostki - zależnie od obciążeń, które będą na nią oddziaływały.


Format kostki zależy od wielkości nawierzchni. Jeśli przykładowo układamy wąską alejkę, korzystniej wybrać niedużą kostkę o prostym wzorze niż dużą, wyrazistą a także skomplikowaną (producent kostek granitowych). Uniknie się jej docinania, a tym samym niekorzystnego trwonienia materiału.


Kształt a także typ kostki dobiera się również biorąc pod uwagę miejsce jak też przeznaczenie powierzchni, na której kostka >> informacje brukowa ma być ułożona.
W środku miasta lub w zabytkowym sąsiedztwie lepsze będzie wzornictwo nawiązujące kształtem do tradycyjnych bruków. W grupie owej występują, zarówno drobne bryłki, jak także większe i masywniejsze bryły, odtwarzające bruk tradycyjny. Strzegomski Producent kostki granitowej na jakiego postawimy musi być sprawdzony.
18/06/23, 07:35
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.