Piec na pelet - który kocioł wyselekcjonować

Piec na pelet to wydatek blisko paru albo nawet paręnastu tysięcy złotych. Co zatem wyselekcjonować oraz na co zwracać uwagę przy zakupie, aby nie były to pieniążki wyrzucone w błoto? Którymi regułami się pokierować, wybierając kocioł na pelet?


Kotły określone do spalania peletu są na ogół sprzedawane z automatycznymi podajnikami oraz zbiornikami opału. Podajniki mają za zadanie dostarczać paliwo ze zbiornika do paleniska. W asortymencie są ślimakowe bądź pneumatyczne. Te ostatnie gwarantują transportowanie peletu na odległość kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu metrów. Dzięki temu paliwo może być magazynowane w dużej odległości od kotłowni, na przykład w oddzielnym pomieszczeniu albo w zbiorniku postawionym na zewnątrz. Najlepiej wygospodarować duże wnętrze na opał, gdyż można wyposażyć się w jego zapas na cały sezon grzewczy w okresie, gdy jego cena jest najniższa.

ogrzewanie, dom, ciepło
Twórca: JMacPherson
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
Większość kotłów na pelet to sprzęty jednofunkcyjne, zasilają wyłącznie instalację grzewczą. Żeby mogły przygotować wodę do mycia, trzeba do nich dokupić zasobnik c.w.u.. Osobliwością są kotły z wbudowanym zasobnikiem. Nie warto kupować pieca o mocy większej aniżeli określona w projekcie budynku, albowiem przez większą część sezonu zimowego winien pracować z mocą nominalną. Będzie wtedy osiągał najwyższą sprawność, zatem z porcji paliwa generował najsporzej energii. Dzięki takiemu rozwiązaniu zużycie peletów będzie mniejsze i do powietrza trafi mniej zanieczyszczeń powstających w procesie spalania.

1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.