Tajemnice korzystnego oświetlenia lokum

Prawidłowo oświetlone mieszkanie to gwarancja zdrowia jak też świetnego nastroju domowników. Istotna jest nie jedynie funkcjonalność, lecz też całkowity efekt, otrzymany dzięki rozmaitym rodzajom lamp. O tym, jak ważną rolę w naszym życiu spełnia światło, każdy wie. Nie każdy jednakże zdaje sobie sprawę z faktu, jakie przesłanie ma dla nas należyte oświetlenie mieszkanka. Tym bardziej, iż jako mieszkańcy „ciemniejszej strefy” większą część roku spędzamy w blasku lamp. Od światła zależy przeto nie wyłącznie nasze samopoczucie, lecz także zdolność do pracy oraz efektywnego wypoczynku.


oświetlenie salonu
Twórca: Emily May
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
Przy wyborze wariantu lamp musimy wziąć pod uwagę preferencje oraz tryb życia lokatorów. Jedni lepiej się czują w pomieszczeniach bardzo jasnych, drudzy wolą łagodne światło lampki. Innego oświetlenia potrzebują osoby spędzające całe godziny przy biurku, zaś innego leniuchujący co wieczór na kanapie. Pamiętajmy również o tym, że światło jest elementem ozdobnym. Sprawdź też tutaj: solidne żyrandole z wentylatorem. Pomaga konstruować przestrzeń, wydobywa pozytywy wnętrza, ożywia barwy, a nawet może nieraz wizualnie podwyższyć wnętrze. W mieszkanku powinna panować harmonia pomiędzy rodzajami oświetlenia. W każdym pomieszczeniu winno być parę źródeł światła (np. nowoczesne plafony do salonu, lampy stojące, żyrandole z wentylatorem). Sprawdź szczegóły: lampa sufitowa do łazienki.

Obligatoryjne jest rzecz jasna oświetlenie centralne (dzięki niemu można na np. sprzątać po zmroku). Nie starczy jednak tylko górna lampa. Salon na przykład musimy wyposażyć także w dodatkowe źródła światła. Pamiętajmy, że bardzo jasne, sztuczne światło budzi do pracy a także koncentracji. Z kolei przyciemnione sprzyja wypoczynkowi. Poza tym, im sporzej źródeł światła, tym lepiej – większa jest wówczas możność kształtowania przestrzeni. Ta sama zasada tyczy się światła w łazience. Tutaj nie wystarczy jedna lampa sufitowa do łazienki. Nadzwyczaj ważne jest oświetlenie lustra oraz możliwość stworzenia nastroju służącego wypoczynkowi. Interesujące nowości ukazały się tu: nowoczesne plafony do salonu.


oświetlenie korytarza
Twórca: lagalag15
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
I jeszcze jedna rada – jeśli jest taka możliwość (np. w czasie wymiany instalacji elektrycznej), warto zaplanować jeden główny włącznik przy drzwiach wejściowych. W owym czasie, opuszczając dom jednym pstryknięciem zgasi się światło we wszystkich pomieszczeniach.
18/02/05, 09:41
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.