Jakie rzeczy produkujemy z wytrzymałej stali

Piszę o tym, z jakiego rodzaju blachy robi się dziś maszyny (przykładowo identyczne jak te: do trudnych zastosowań przemysłowych.

Jestem pewien, że każdy z nas śledził z zamiłowaniem program ekstremalne maszyny na discovery Channel.
Jeżeli jednak nie śledziliście tej, co jak co nieemitowanej już serii, pozwolę sobie na krótkie streszczenie.


Przykład konstrukcji stalowej   pomnik Schiffshebewerk Niederfinow
Twórca: bgeissl
Treści źródłowe: http://www.flickr.com/photos/bgeissl/2766483590/
W programie pokazywano ówcześnie największe, najbardziej wytrzymałe i bardzo ciekawe urządzenia i konstrukcje na świecie - od ogromnych wieżowców będących perełkami architektury i budownictwa, po ogromne buldożery czy dźwigi przeznaczone do pracy w ekstremalnych miejscach, przykładowo w hutach. Omawiano również ich konstrukcję, projekty i materiały, z których zostały wykonane.

Perforacje EVH 8x32 50x50 firmy MEVACO
Twórca: MEVACO
Treści źródłowe: MEVACO
Ostatnio przyszła mi właśnie do głowy myśl, żeby zastanowić się dłużej nad sprzętami używanymi do produkcji takich maszyn. Przecież blacha z jakiej produkuje się taką wielką maszynę ważącą ponad pięćset ton musi być ogromnie wytrzymała! Spędziłem chwilę w sieci i zobaczyłem hardox<, czyli ogromnie wytrzymałą stal, z jakiej tego typu ciężarówki i sprzęty są produkowane. Ta niezwykle wytrzymała blacha trudnościeralna jest praktycznie 30 razy bardziej odporna na wszystkie uszkodzenia wynikające z obciążeń i naprężeń.

Kliknij ten link i zdobądź użyteczne info (http://mkplastimex.pl/) w kontekście opisywanej tutaj problematyki. Z pewnością naprawdę uznasz je za pomocne!

Można ją stosować w najtrudniejszych warunkach.

cięcie blachy
Twórca: Bosch
Treści źródłowe: www.bosch-media.pl
Pomyślałem sobie więc – nieźle, ale prawdopodobnie jest to z trzydzieści razy więcej niż standardowy budulec wykorzystywany do konstruowania tego typu sprzętów. Oczywiście, okazało się, że się myliłem - blachy trudnościeralne pomimo swej niezwyklej trwałości są w zasadzie tej samej grubości, co jej klasyczny odpowiednik. Ten czynnik pomaga konstruować maszyny relokacje linii technologicznych i specjalistyczne elementy o ponadprzeciętnej wytrzymałości bez konieczności opracowywania nowych planów konstrukcyjnych, przystosowanych do większej masy materiału. Właśnie stąd też wywodzi się tak duża popularność takich materiałów]blach.


Pozostając na fali przeszukiwania informacji w internecie moją uwagę zwróciło to, że wyłącznie jedna huta na całym świecie wytwarza tą stal hardox, a mianowicie Ssab, skandynawska huta stali. Od kilkunastu lat maja patent na system produkcji takiej stali, a jej formułę trzymają w tajemnicy.
Twórca: Arek
20/02/19, 07:53
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.