Tylko specjalista w oparciu o badania wytrzymałościowe może dokonać oceny czy nieruchomość nadaje się na przeróbkę

Przekształcenie istniejącego budynku to trudne zadanie, w szczególności, jeżeli budynek ma być przeznaczony pod całkowicie inne zadania niż dotychczas. Zanim zaczniemy prace, niezbędne jest przeanalizowanie zarówno obowiązującego projektu, jak i przeprowadzenie badań wytrzymałościowych, pozwalających określić czy jakość użytych dotychczas materiałów jest wystarczająca jeśli chodzi o dalsze korzystanie z budynku.

dokumenty
Twórca: Historyworks
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
Badania wytrzymałościowe są, zgodnie z prawem budowlanym, konieczne do przeprowadzenia, jeśli mamy zamiar dokonać zmiany w istniejącym dotychczas budynku. Inne przypadki są między innym wtedy, gdy budynek (czytaj tutaj) jest bardzo popękany i widać zarysowania. Wówczas koniecznie trzeba zrobić ekspertyzę, dzięki której dowiemy się więcej o stanie budynku i jego dalszej przydatności.

badania ndt wykonuje profesjonalista, a więc rzeczoznawca budowlany. Należy pamiętać, że sporządzenie ekspertyzy nie zawsze jest wymagane, jeśli widać popękane ściany, często bowiem wystarczy wydanie zwykłej opinii przez inżyniera budowlanego. Ale nie w takiej sytuacji, gdy mamy do czynienia z modernizacją budynku. Tutaj ekspertyza jest konieczna. Budynek (propozycje) bowiem ma być przeznaczony pod inne zadania niż na początku było to ustalone. Trzeba więc przeanalizować czy i jak można zmienić układ ścian, jak można rozlokować nową instalację itd. Jedynie specjalista może przeprowadzić ocenę i stwierdzić czy nieruchomość po uwzględnieniu badań wytrzymałościowych nadaje się na wskazaną przeróbkę.

Sporządzając ekspertyzę fachowiec robi opis badanych elementów, wraz z dokumentacją rysunkową oraz fotograficzną. Efektem finalnym ekspertyzy jest zaprezentowanie wniosków informujących o przydatności budynku do dalszego użytkowania.


Inne wiadomości

Jak radzić sobie z wilgocią w mieszkaniu?

grzyby
Twórca: shay coh
Treści źródłowe: www.flickr.com
Problem wilgoci jest bardzo typowy. Zwykłe kuchenne procesy wpływają na poziom wilgoci. Pojawić mogą się pleśnie i grzyby. Jak radzić sobie z wilgocią?

Ekspertyza zawiera ocenę ścian, dotychczasowych instalacji, a także co najważniejsze – ocenę przyczyn wystąpienia dotychczasowych usterek. Z tym wiążą się także zalecenia co do wykonania wymaganych napraw i wzmocnień. Badania wytrzymałościowe odgrywają więc tu ważną rolę, wskazując na wytrzymałość wykorzystanych materiałów konstrukcyjnych. Jeśli jest ona niewystarczająca inwestor musi dokonać wymiany materiałów, by konstrukcja była rzeczywiście solidna i wytrzymała.
18/07/03, 15:10
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.