Kosztorys budowlany – czy jestem w stanie opracować go samodzielnie czy potrzebuję biura projektowego?

Dla wielu osób własny dom to życiowy cel. Gdy mieszkamy w małym mieszkaniu w bloku, zwykle myślimy o tym, aby przeprowadzić się do czegoś o większym metrażu, bez sąsiadów (uciążliwych lub mniej). A może z ogrodem i z miejscem do zabawy dla maluchów? Jeżeli ktoś mieszkał przez całe dzieciństwo w dużym domu, a jako osoba dorosła musi na trochę przenieść się do mieszkania, to pewne, że będzie tęsknił za niezależnością i komfortem domu. Można kupić dom bezpośrednio od dewelopera, można podjąć się samodzielnej budowy z wykorzystaniem własnych środków finansowych na wybranej i zakupionej przez siebie działce.
Księgowość
Twórca: Times Square PR
Treści źródłowe: Times Square PR
Przed przystąpieniem do każdego budowlanego przedsięwzięcia, szczególnie tak dużego, jak budowa domu, musimy mieć przygotowany kosztorys budowlany. Sporządza się go nie tylko przy budowie domu, ale przy jakimkolwiek działaniu inwestycyjnym – większym czy mniejszym, które ma związek z wybudowaniem czegokolwiek. Kosztorys to istotny element przygotowanej dokumentacji, którą tworzy się jeszcze na etapie zbierania dokumentacji projektowej - porównaj tu. Jest on odpowiednikiem projektu technicznego, ale od strony ekonomicznej. Jest to też dokument przedstawiający uzasadnienie podyktowania konkretnej ceny za usługę budowlaną, na przykład budowy domu, obowiązującej w chwili przekazania obiektu osobie zlecającej. Za pomocą takiego dokumentu można skrupulatnie zaplanować projekt i podzielić zadania na podwykonawców. Na ich bazie dokonuje się też rozliczeń podatkowych. Kosztorysowanie robót budowlanych zawsze powierza się profesjonalnym biurom projektowym. Oczywiście przygotowanie kosztorysu zabiera trochę czasu. Kosztorys budowlany robi się wieloetapowo – na początku kosztorys szacunkowy, który czasem pomaga w podjęciu decyzji, czy w ogóle przystępować do budowy, kolejny jest zbiorczym zestawieniem kosztów, a ostatni kosztorys budowlany, czyli kosztorys szczegółowy, sporządza się na podstawie projektu technicznego jako cząstka dokumentacji projektowej.

Inne wiadomości

Różnorakie możliwości budowania domu

budowa domu
Twórca: Freddy
Kiedy postanowiliśmy zostać inwestorami będziemy mieli wiele na głowie. Na początku powinniśmy podjąć decyzję, w jaki sposób chcemy ogarniać wybraną budowlaną inwestycję. Większości znana jest opcja związana z firmą budowlaną, która działa na tym polu i robi niemalże wszystko od początku do końcu, ale jest też inna możliwość.


Więcej: http://www.ath.pl/Product/rvdsfpid/ath-excel-14/rvdsfcatid/sklep-18

strona
Twórca: SounderBruce
Treści źródłowe: http://www.flickr.com
Opis ten sugeruje, kosztorysowanie robót budowlanych nie jest rzeczą łatwą. Na kolejnych etapach prac nanosi się zmiany. Podyktowane jest to koniecznością oszacowania wartości zamówienia i kalkulacji cen za jakiekolwiek prace budowlane na jakiś czas przed ich podjęciem, a później też w ich trakcie. Kosztorys zrobiony przez biuro projektowe daje większą szansę na trafne oszacowanie planu.
18/06/22, 11:50
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.