Jaka może być grubość ścian zewnętrznych przy technice jednowarstwowej, a jaka przy dwuwarstwowej?

Po wylaniu fundamentu przychodzi moment na stawianie murów budynku. Materiałów do budowy ścian zewnętrznych jest bardzo wiele. Każdy, kto buduje budynek, zastanawia się jaki surowiec wybrać, aby spełnił wszystkie jego oczekiwania.

Pomieszczenie przemysłowe

Autor: Steve Jurvetson
Źródło: http://www.flickr.com

Do budowy budynków wolnostojących używa się przeważnie pustaki. Poza pustakami można by też wykorzystać do budowy domu bloczki betonowe, pustaki keramzytobetonowe czy komórkowy beton. Od tego, jaka ma być ciepłochłonnośc domu, mury takie mogą być jedno-, dwu- albo trójwarstwowe. Wszystkie technologie są popularne oraz nie sprawiają ekipie budowlanej znaczniejszych problemów wykonawczych. Trzeba dobrze wybrać wszystkie materiały oraz zatroszczyć się o właściwą ekipę konstrukcyjną, jeśli chcemy uniknąć pomyłki. Do budowy murów jednowarstwowych stosowane są surowce ścienne o dużej cieplnej izolacyjności. Mogą to być lekkie odmiany komórkowego betonu lub materiały z ceramiki poryzowanej. W krajowych przepisach grubość muru określona jest jako 40-50 cm.
Ściany dwuwarstwowe są najczęściej stosowaną technologią wykonywania wierzchnich ścian. Technika ta zezwala na wykorzystanie dowolnych materiałów na nośną ścianę, dzięki czemu można by je dobierać zależnie od przeznaczonego na taki zamiar budżetu.

Nie możesz się doczekać następnych interesujących wpisów na ów temat? Mamy do Ciebie dobrą nowinę – kliknij odlewnictwo w ten link i delektuj się tekstem.

Technika dwuwarstwowa zezwala na rozkładanie robót w czasie. Ocieplenie budynku można by zrobić, gdy dom ma już okna, a nawet wykończone wnętrze. Mieć w pamięci trzeba, że w technice tej nie można stale zwiększać grubości docieplenia. Jest bowiem zagrożenie pękania tynku i oddzielania się od podłoża. Jest coś takiego jak bezspoinowy system ociepleniowy. Polega on na naklejeniu oraz zamocowaniu płyt termoizolacyjnych do muru.

Na powierzchni wkleja się zbrojeniową siatkę ze szklanego włókna oraz wyrównuje się nawierzchnię zaprawą klejową. Potem się ją gruntuje i na końcu nakłada się cienki ozdobny tynk. Taki sposób docieplenia można by używać praktycznie na ścianach wierzchnich wykonanych ze wszystkich rodzajów materiału.