Co będzie korzystniejsze na podłogę? Panele czy parkiet? Jakiego typu rozwiązanie będzie właściwsze?

Wybranie najlepszej podłogi jest bardzo ważny, gdyż z reguły inwestujemy w nią na bardzo długi czas, pragniemy, ażeby była solidna oraz wytrzymała na różnorakie czynniki.

budynek - fotka

Autor: Daniel Jolivet
Źródło: http://www.flickr.com
Do wyboru jest wiele rodzajów, my zaś w dzisiejszym wpisie skupimy się na dwóch rodzajach: pakiecie oraz panelach.
Parkiet możemy układać w różnorakie wzory, na przykład w jodełkę. Dobrze konserwowany parkiet jest w stanie wytrzymać rzeczywiście długo, najbardziej profesjonalne jak parkiet Hajnówka nawet 50 lat. Istnieją do wyboru różnorakie typy, takie jak parkiet przemysłowy, jaki składa się z wąskich deszczułek litego drewna, są układane na sztorc. Dzięki nim istnieje zapewnienie rzeczywiście trwałej i solidnej posadzki, która jest nawet trwalsza od tradycyjnego parkietu. Parkiet najlepiej wykończyć lakierami nawierzchniowymi.

Mogą być to rozpuszczalnikowe albo wodorozcieńczalne. Pierwsze są bardzo wytrzymałe na ścieranie, jednakże jak je stosujemy powstają faktycznie szkodliwe opary. Drugie ich nie wydzielają, ale jednak słabiej ochraniają powierzchnię. Jak wykonany jest parkiet? Z różnorodnych odmian drzew, lecz w ostatnim czasie coraz popularniejsza jest deska jesionowa. Kolejnym pomysłem są panele drewniane, które złożone są z 3 warstw.
Tytan Hydro 2K

Autor: Tytan Professional
Źródło: Tytan Professional
Wierzchnia pokryta jest paroma warstwami lakieru, ponadto utwardzana promieniami UV. Dodatkowo jesteśmy w stanie też wyszukać panele pokryte olejem, woskiem albo nawet postarzane.

Rdzeń panelu wykonany jest z listewek, może być również jednak zrobiona z płyty HDF. Spodnia natomiast to sklejka. Taka budowa powoduje, iż panele są bardzo wytrzymałe i stabilne, można więc je nawet położyć na ogrzewanie (wiercenia geotermalne) podłogowe.