Dach odwrócony – charakterystyka i zastosowanie

Dachy odwrócone, nazywane również dachami zielonymi, posiadają obecnie wielu miłośników. Występowały zresztą już w dawnych czasach. Wtedy funkcję ozdobną ze względu na piękno rosnących tam roślin. Kilka lat temu ustalono jednak, że takie pomysł może dawać dużo dodatkowych pozytywnych następstw.

Nazwa dachu odwróconego wzięła się stąd, że dachy standardowe złożone są z warstwy izolacyjnej, na której montuje się warstwę wybranego pokrycia dachu. W dachach odwróconych natomiast warstwy te położone są na odwrót. Wynika to z tego, że należy stworzyć izolację budynku od wilgoci pochodzącej z roślin i środków, którymi są nawożone i podlewane. Zazielenianie dachów odwróconych może odbywać się na różne sposoby. Jeden sposób, intensywny, oznacza posadzenie roślin i dbanie o nie, nadając im preferowany wygląd. Metoda ekstensywna to posadzenie roślin i zostawienie ich, by mogły rozwijać się w dowolny sposób.

Ekologiczne dachy płaskie - style=Jest spory wybór roślin, jakie można hodować na dachu. Należy pamiętać jednak, że wiele zależy od trwałości i nośności konstrukcji. Można przykładowo na takim dachu hodować tylko trawy i mchy. Możliwe jest także posadzenie krzaków i karłowatych drzewek. Rośliny należące do intensywnych nie mogą być zostawione sa samodzielny rozrost, ponieważ wtedy rozrastają się na zbyt duże powierzchnie. Podstawową zasadą przy wyborze roślin na dach odwrócony jest to, że nie mogą one mieć zbyt rozbudowanych i głęboko sięgających korzeni. Poza tym można wybierać według wyglądu i tego, ile czasu jest się w stanie poświęcić na dbanie o rośliny.

Zbudowanie dachu zielonego pociąga za sobą różnorodne korzyści. Znaczący jest aspekt estetyczny, dachy tego rodzaju, szczególnie z roślinami intensywnymi, mogą prezentować się bardzo atrakcyjnie. Oprócz tego rośliny na dachu pochłaniają wilgoć i filtrują ją.

Interesują Cię dane na ten temat? To świetnie, ponieważ posiadamy pełen opis (http://wolplanposadzki.pl/wylewki-styrobetonowe-wolplan/), który zawiera wyłącznie informacje, których aktualnie wymagasz.

Dużą zaletą jest również fakt, że rośliny są w stanie pochłonąć hałas nawet do 50dB, dzięki czemu tworzy się dobrą izolację dźwiękową. Należy pamiętać, by przy montażu dachu wykorzystać odpowiednio dobrane i dobrej jakości materiały takie jak profile dylatacyjne . Dzięki temu dach będzie wytrzymały i będzie odpowiednio spełniał swoje funkcje.