Dach – reperować czy wymienić?

Systematyczna kontrola dachu to jeden z głównych obowiązków właściciela budynku. W wypadku jakichkolwiek kłopotów trzeba podjąć decyzję, naprawa czy całościowa wymiana. Dach jest miejscem bardzo narażonym na takie niebezpieczeństwa jak rzęsiste opady atmosferyczne, wiatr czy mikroorganizmy. Jak każda inna rzecz i dach nie jest nieśmiertelny. Warto jest zatem mieć to na względzie. Jeśli z dachem dzieje się coś alarmującego, warto zatrudnić fachowca, który stwierdzi, czy niezbędna będzie reperacja czy może zupełna wymiana dachu.

Ocieplenie domu

Autor: University of Salford Press Office
Źródło: http://www.flickr.com
Trzeba mieć na względzie, iż jakiekolwiek prace na dachu trzeba zameldować odpowiednim urzędom zgodnie z prawem budowlanym. (ocieplenie poddasza) Bez zgody odpowiedniego urzędu możliwym jest tylko naprawianie na powierzchni dachu niedużych nieszczelności. Zgłoszenie trzeba złożyć co przynajmniej jeden miesiąc przed zamyślanym terminem wykonania prac na blankiecie pobranym z urzędu czy jego strony www. Trzeba w nim wskazać rodzaj, obszar jak też sposób przeprowadzania prac a także czas ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia musimy załączyć deklarację o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane – .

Jeśli myślisz, że opisywany artykuł jest interesujący, prędko przeczytaj ponadto szczegóły w linku (https://infinitex.pl/kompensatory-tkaninowe/), wtedy na pewno zapamiętasz większą ilość detali.

Zezwolenie na budowę będzie koniecznie, kiedy przy okazji remontu dachu zechcemy zmienić jego konstrukcję, powiększyć budynek, zaadaptować poddasze , dobudować dodatkowe pokoje bądź wstawić okna dachowe. Prace te wykraczają bowiem poza obszar remontu domu oraz stanowią jego przebudowę. Kiedy dach często przecieka, z kolei z racji wilgotności tworzy się groźny dla zdrowia grzyb lub jeśli dach jest niszczony poprzez szkodniki, trzeba pomyśleć o jego wymianie. Jeśli posiadamy dach pokryty dachówką, wymiany potrzebują tylko popsute elementy, nie będzie tu potrzeby wymiany wszystkich.

Gdy jednakże konieczna jest naprawa więźby lub odgrzybianie niezbędne będzie zdjęcie całego pokrycia. W bardzo starych domach, w których dach kryty jest papą, najlepiej zastanowić się nad zerwaniem starej papy i ułożeniu nowej niż reperować jej fragmenty. Możliwym jest także położenie nowej na starą – unikniesz wtedy kłopotliwego zdzierania.

Trudniejsza sprawa występuje gdy dach jest pokryty blachodachówką czy bitumicznym gontem, bo w każdym z tych wypadków nieodzowna jest wymiana pełnego pokrycia. Przy tej sposobności najlepiej wykonać ocieplenie dachu pianką – .