Jakie istnieją rodzaje zacisków i od czego zależy wykorzystanie określonego rodzaju?

Bezpieczne wykorzystywane sztangi wymaga użycia wszelkich koniecznych części, które wliczają się w ramy jej budowy. Nie możemy niestety zapomnieć także o zaciskach – na co trzeba zwrócić uwagę w czasie ich zakupu? Tego dowiesz się w poniższym artykule.
Zanim zajmiemy się opisywaniem najważniejszych właściwości zacisków, warto wcześniej dokładnie objaśnić, jaką posiadają one rolę.

ozdobna brama

Autor: Paul Wilkinson
Źródło: http://www.flickr.com
Zaciski są częściami zakładanymi na gryf, które blokują ciężarki i uniemożliwiają zsuwanie się ich ze sztangi. Jednak to nie wszystko. Ich właściwy sposób stosowania pozwala na ustabilizowanie obciążników, dzięki czemu zestaw nie tworzy żadnych drgań, które to mogą obniżać komfort ćwiczeń. Wszystko to sprawia, że zacisk musi być dostosowany w sposób rozsądny. W innym wypadku mogłyby one generować za słabe zabezpieczenie albo zwyczajnie nie wytrzymywać pod naciskiem używanych przez nas obciążeń.
Na szczęście w sprzedaży oferta jest bardzo duża oraz tak zbudowana, że nie musimy mieć najmniejszych kłopotów z kupieniem zacisków w odpowiedni sposób dopasowanych do sztangi. Wystarczyłoby jedynie zwrócić uwagę na kilka niezwykle ważnych składników. Jednym z nich jest rodzaj zacisku. Istnieją dwie możliwości wyboru: możemy zakupić zacisk gumowany gwintowany i zaciskowy. Pierwszy rodzaj jest wykorzystywany wyłącznie do gryfów, które mają charakterystyczne ząbki, które pozwalają na ich wkręcanie.

Otwórz ten link producent zbiorników! Tam znajdziesz ciekawe wiadomości na ten temat, opisane w tekście.

Modele zaciskowe wykorzystuje się natomiast przy gryfach o końcówkach relatywnie gładkich.

Co istotne, w sprzedaży mogłyby występować w paru odmianach. Wymienić należy sprężyny motylkowe, specjalistyczne obejmy czy też zaciski z cieniami blokującymi. Jak widać, wybór konkretnego rodzaju zależy od stosowanego gryfu.