Jak remontować łazienkę? O jakiego rodzaju sprawach szczególnie należy pamiętać?

Odnowienie łazienki nie jest tylko kwestią doboru odpowiednich płytek. W tym momencie musimy sobie odpowiedzieć na dużą liczbę ważnych wątpliwości. Przede wszystkim ważne jest, w jakim miejscu położyć izolację przeciwwilgociową, czy nabywać brodzik, w jaki sposób rozmieścić światło w łazience albo stelaże podtynkowe ( również) to najlepszy wybór? Do tego należy zaliczyć inne kwestie, czyli czym i w jaki sposób wykończyć ściany w łazience, czy powinniśmy zainwestować w ścianki prysznicowe i co zrobić, jeśli mamy niezbyt dużą łazienkę?

Najlepiej odpowiedzieć chociaż na kilka tak postawionych pytań. Rozpocząć należy od izolacji przeciwwilgociowej, w jakim miejscu powinniśmy ją układać? Odpowiedź jest dosyć normalna, ponieważ w każdym miejscu narażonym na bezpośredni kontakt z wodą. Przy umywalce izolacja powinna zaczynać się od podłogi, aby sięgać około pięćdziesięciu centymetrów ponad baterię umywalkową, a również na boki poza jej krawędzie. Wokół kabiny kabiny prysznicowe łódź prysznicowej zabezpieczenie ścian musi sięgać co najmniej dwadzieścia centymetrów ponad miejsce umocowania słuchawki prysznicowej. [

Panel czy kolumna prysznicowa?

Autor: Kuchinox
Źródło: Kuchinox

]Najlepiej jednakowoż wykonać je do samego sufitu. Po boku natomiast izolacja musi wystawać poza kabinę na około pięćdziesięciu centymetrów. W wielu łazienkach można natrafić na ograniczenia, bardzo znanym jest niewystarczające miejsce na brodzik. Co więc można zrobić, aby nie go kupować? Jesteśmy w stanie odpowiednio wyprofilować podłogę, żeby zainstalować tam odpływ, lecz najpierw dobrze sprawdzić czy tego typu rozwiązanie faktycznie będzie najkorzystniejsze. Pamiętać należy bowiem, że w każdym z natrysków oprócz izolacji podłogi musi być wykonana izolacja ścian.

kabina prysznicowa

Autor: Profundo PR
Źródło: Profundo PR
Gotowy “brodzik bez brodzika”, po uwzględnieniu każdej z warstw które zajmują dwanaście-piętnaście centymetrów, nie powinno wystawać wyżej niż poziom podłogi. Jeżeli strop ma grubość w okolicach 15 cm, to musimy liczyć się z tym, iż podłączenie odpływu od niego do pionu kanalizacyjnego wypadnie w pomieszczeniu poniżej. Jak jest grubszy, odpływ może się zmieścić w warstwach podłogi, ale konstruktor powinien zadecydować, czy zagłębienie na podejście kanalizacyjne nie będzie osłabiać konstrukcji stropu. Warto o tym pamiętać.Chociaż są to jedne z wielu problemów w zakresie remontowania łazienki to jednakowoż bardzo ważne.