Kilka słów odnośnie robienia wyceny

Wycena przedsiębiorstwa wykonywana jest z kilku powodów. Jednym z nich jest transakcja kupna-sprzedaży firmy lub połączenie jej z innym przedsiębiorstwem. Można jej również dokonać jeśli pojawiły się plany przejęcia udziałów w firmie przez spółki prawa handlowego, chęci pozyskania inwestora, czy ubiegania się o pożyczkę.

Procedura wyceny przedsiębiorstwa w każdym przypadku przebiega w inny sposób. Wynika to z indywidualnego charakteru każdej firmy jak również z konieczności wzięcia pod uwagę cech otoczenia, które stanowi naturalne środowisko przedsiębiorstwa. Odpowiednio zrealizowana wycena przedsiębiorstwa lub udziałów w spółce stanowi miarę jego bieżącej wartości, dzięki czemu ustalenia oraz dokonane postanowienia mogą być rzeczowe i profesjonalne.

Biznes, mężczyźni

Autor: Biuro Prasowe Starter
Źródło: Biuro Prasowe Starter

Kluczową kwestią przy wykonywaniu wyceny przedsiębiorstwa jest jej zamysł. Dzieje się tak dlatego, ponieważ to właśnie on definiuje obszar wyceny. Ten z kolei umożliwia dobranie metod, którymi będą się posługiwać specjaliści przy ustalaniu jego wartości. Nie jest to wyłącznie jedyny wyznacznik. Aby dobrze wybrać metody wyceny niezbędna jest również dokładna analiza sytuacji finansowej przedsiębiorstwa. Firmy nie funkcjonują w próżni i na ich formę mają wpływ wielorakie czynniki – także zewnętrzne.

Odrębną kategorię, jednak dość zbliżoną do wyceny przedsiębiorstw, stanowi wycena nieruchomości – wejdź na . Szeroki wybór agencji parających się tą branżą oferuje stolica. Wyceny nieruchomości w Warszawie można z reguły dokonać w tej samej firmie co wyceny przedsiębiorstwa. Na starcie tego typu działanie polega na wykonaniu wizji lokalnej jak również inwentaryzacji. Potem ustalane są najlepsze metody wyceny. Ostatnim krokiem jest określenie wartości rynkowej, wartości zastępczej lub czynszu dzierżawnego. Analogicznie jak w przypadku wyceny przedsiębiorstwa, także tutaj powstaje dokument, który zawiera obszerne dane na temat wartości majątkowej konkretnego dobra. Proces wyceny nieruchomości w Warszawie nie różni się od działania o takim samym podłożu w innych miastach. Wszędzie bowiem odbywa się według bardzo podobnych reguł.

Wycena nieruchomości to pewny fach, gwarantujący dobre zarobki i znaczne możliwości rozwoju kariery. Rzeczoznawca majątkowy posiada prawo, żeby ustalać wyceny nieruchomości, określać wartość hipoteczną i katastralną i oceniać występujące uszkodzenia. Jego usługi przydatne są w różnorakich instytucjach – od banków, przez administrację, po prywatne firmy i rolnictwo.
Zostać rzeczoznawcą jednak nie jest tak łatwo. rzeczoznawca majątkowy to fach regulowany, czyli do jego uprawiania konieczna jest licencja, a sposób i zakres wykonywania regulują ustawy. Obowiązujące zapisy są umieszczone w art. 177 i 191 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Kontrolę urzędową sprawuje Minister Infrastruktury. Żeby otrzymać licencję, trzeba zaliczyć studia 5-letnie ekonomiczne, techniczne albo prawnicze. Zazwyczaj niezbędne okazuje się też zaliczenie kursu podyplomowego, dostępnego przy w sporej liczbie szkół wyższych. Przymus ten przestaje obowiązywać, gdy program (zobacz darmowy program do rozliczania pit) zwyczajnych studiów zawiera określone minima. Później należy odpracować praktykę zawodową. Cały proces zamyka wymagający sprawdzian przed Państwową Komisją Kwalifikacyjną. Zdając go z sukcesem, dostajemy licencję zawodową. Należy pamiętać o prawnych zobowiązaniach, jakie niesie profesjonalna wyceny nieruchomości. Nasza kariera będzie stale monitorowana przez rząd. Prawdziwym okazuje się porzekadło: per aspera ad astra. Decydując się na studia, świeży abituriencie maturalny, przemyśl taką karierę zawodową. Długi proces licencjonowania z zrównoważy ci gwarancja, że po magisterce nie wylądujesz na bezrobociu.