Czym charakteryzują się materiały budowlane zrobione z klinkieru, gdzie znalazły one zastosowanie.

Cegły od bardzo dawna stanowią jeden z ważniejszych materiałów wykorzystywanych w budownictwie. Aby przekonać się o tym, jakie mają zalety wystarczy obejrzeć kilkusetletnie kościoły i zamki, które z dużym powodzeniem opierają się kolejnym wiekom. Faktem jest, że posiadają one wiele niezaprzeczalnych zalet, przez co budowle z nich stawiane są bardzo trwałe, a równocześnie przyjemne i wygodne do zamieszkania. Bardzo ważny jest też ich wygląd, pewne rodzaje cegieł niezwykle efektownie się bowiem prezentują i można za ich pomocą stylowo wykończyć budynek. Z pewnością do takich materiałów można zaliczyć klinkier, jaki ma dużo zalet i w sumie tylko jedną zasadniczą wadę. Klinkier Wrocław jest długowiecznym materiałem, cechuje się bardzo dużą wytrzymałością na atmosferyczne czynniki typu mróz, deszcz lub słońce. Niezwykle efektownie się również prezentuje, dlatego też często wybierany jest jako materiał na elewację budynków. No i na koniec warto o jego minusie, jakim jest cena, niestety produkty wykonane z klinkieru są dość kosztowne, gdyż proces ich produkcji jest skomplikowany i trudny.

klinkier wrocław

Autor: AWBUD Wyroby Betonowe
Źródło: http://prasa.gutpr.pl/AwbudStandard/nostalit_piaskowy02.jpg
klinkier wrocław

Autor: AWBUD Wyroby Betonowe
Źródło: http://prasa.gutpr.pl/AwbudStandard/bruk_jurajski_kolor01.jpg
klinkier wrocław

Autor: Bitterroot
Źródło: http://www.flickr.com
Do produkcji klinkieru wykorzystuje się tylko wysokiej jakości gatunki glin, a do masy nie dodaje się nic więcej poza odpowiednią ilością piasku i szamotu – tu znajdziesz. Także proces samego wypalania będzie wymagał właściwych parametrów, będzie przy nim znacznie więcej pracy niż przy zwykłych cegłach. Z tego też powodu koszty klinkieru będą znacznie większe niż typowej ceramiki, lecz również i jego parametry są dużo lepsze. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wybudowanie wszystkich ścian z klinkieru, lecz rozwiązanie tego typu byłoby bardzo drogie. Dlatego też zdecydowanie częściej wybiera się klinkier w charakterze elewacji, ma on wtedy postać niewielkich płytek, jakie się nakleja na ścianę. Dzięki swoim właściwościom klinkier bardzo dobrze sprawdza się w takiej roli.

Elewacje zrobione z niego są wytrzymałe, odporne na czynniki atmosferyczne, i mogą bez żadnego problemu wytrzymać wiele lat – odsyłam tutaj. Są również bardzo efektowne, płytki z klinkieru sprzedawane są w różnych odcieniach, wśród których można znaleźć naprawdę oryginalne.