Jakie rzeczy produkujemy z wytrzymałej stali

Piszę o tym, z jakiego rodzaju blachy robi się dziś maszyny (przykładowo identyczne jak te: do trudnych zastosowań przemysłowych.

Jestem pewien, że każdy z nas śledził z zamiłowaniem program ekstremalne maszyny na discovery Channel.

Jeżeli jednak nie śledziliście tej, co jak co nieemitowanej już serii, pozwolę sobie na krótkie streszczenie.
Przykład konstrukcji stalowej   pomnik Schiffshebewerk Niederfinow

Autor: bgeissl
Źródło: http://www.flickr.com/photos/bgeissl/2766483590/
W programie pokazywano ówcześnie największe, najbardziej wytrzymałe i bardzo ciekawe urządzenia i konstrukcje na świecie – od ogromnych wieżowców będących perełkami architektury i budownictwa, po ogromne buldożery czy dźwigi przeznaczone do pracy w ekstremalnych miejscach, przykładowo w hutach. Omawiano również ich konstrukcję, projekty i materiały, z których zostały wykonane.

Czy podoba Ci się prezentowany materiał? Jeżeli tak, to zobacz jeszcze szczegóły tu, ponieważ one również mogą być dla Ciebie niezwykle interesujące.

Perforacje EVH 8x32 50x50 firmy MEVACO

Autor: MEVACO
Źródło: MEVACO

Ostatnio przyszła mi właśnie do głowy myśl, żeby zastanowić się dłużej nad sprzętami używanymi do produkcji takich maszyn. Przecież blacha z jakiej produkuje się taką wielką maszynę ważącą ponad pięćset ton musi być ogromnie wytrzymała! Spędziłem chwilę w sieci i zobaczyłem hardox<, czyli ogromnie wytrzymałą stal, z jakiej tego typu ciężarówki i sprzęty są produkowane. Ta niezwykle wytrzymała blacha trudnościeralna jest praktycznie 30 razy bardziej odporna na wszystkie uszkodzenia wynikające z obciążeń i naprężeń. Można ją stosować w najtrudniejszych warunkach.

cięcie blachy

Autor: Bosch
Źródło: www.bosch-media.pl

Pomyślałem sobie więc – nieźle, ale prawdopodobnie jest to z trzydzieści razy więcej niż standardowy budulec wykorzystywany do konstruowania tego typu sprzętów. Oczywiście, okazało się, że się myliłem – blachy trudnościeralne pomimo swej niezwyklej trwałości są w zasadzie tej samej grubości, co jej klasyczny odpowiednik. Ten czynnik pomaga konstruować maszyny i specjalistyczne elementy o ponadprzeciętnej wytrzymałości bez konieczności opracowywania nowych planów konstrukcyjnych, przystosowanych do większej masy materiału. Właśnie stąd też wywodzi się tak duża popularność takich materiałów]blach.

Pozostając na fali przeszukiwania informacji w internecie moją uwagę zwróciło to, że wyłącznie jedna huta na całym świecie wytwarza tą stal hardox, a mianowicie Ssab, skandynawska huta stali. Od kilkunastu lat maja patent na system produkcji takiej stali, a jej formułę trzymają w tajemnicy.