W jaki sposób prawidłowo wybrać mieszalnik, aby spełniał swą rolę w gospodarstwie rolnym?

Posiadacze znacznych rolnych gospodarstw bardzo wielokrotnie zajmują się różnymi działalnościami. Bardzo często jest tak, że rolnicy nie tylko zajmują się uprawą zbóż albo warzyw, ale także posiadają hodowlę trzody chlewnej.
Aby zaoszczędzić na paszy dla takiej trzody, wykorzystywać można by zebrane ziarno lub nawet można by przeznaczyć pewien obszar ziemi po to, żeby zasiać zboże specjalnie na paszę dla hodowlanych zwierząt.

Osoba niepełnosprawna

Autor: Erich Ferdinand
Źródło: http://www.flickr.com
Jednak aby pasza była odpowiednia, są konieczne różnorodnego rodzaju mieszanki z mikroelementami albo z wieloma rodzajami zbóż. Wtedy niezwykle niezbędny jest specjalny mieszalnik do pasz. Dla dość znacznej trzody chlewnej mieszanie pasz ręcznie zupełnie nie wchodzi w grę. Po to, żeby przygotować szczególną mieszankę pokarmową, są potrzebne ziarna zbóż tego typu jak pszenżyto, kukurydza czy koncentraty paszowe, dodatki mineralne i sieczka. Wszystkie te składniki paszy należy dokładnie zmieszać we właściwych proporcjach i tak, żeby pasza zachowała jednorodną strukturę. Dlatego też prowadząc gospodarstwo, które ma duży inwentarz, niełatwo obejść się bez mieszalnika, do jakiego są podawane wszystkie elementy, a po ich wymieszaniu uzyskujemy właściwą paszę.
Mieszalniki do pasz możemy rozdzielić na pionowe, poziome oraz ukośne. Najpopularniejszymi z tych wszystkich, są mieszalniki pionowe, ponieważ jest możliwość mieszania w nim śruty zbożowej, koncentratów, zboża czy paszowych dodatków. Mieszalniki różnią się również umieszczeniem odpylacza, gdyż może być on boczny, dolny lub górny. Mieszalnik jednak dobiera się wedle ciężaru oraz pojemności.

Zobacz więcej w tym omówieniu i przestudiuj omawiane zagadnienie także z innej perspektywy – one na pewno również Cię zainteresują!

Mieszalnik pionowy jest przeznaczony do produkcji wszystkich rodzajów żywności dla zwierząt hodowlanych oraz wszystkich wariantów pasz.

Jest on najczęściej stosowany w indywidualnych gospodarstwach rolniczych i może być także wykorzystywany na mniejszych farmach. Rolnicy po zebraniu swoich plonów takich jak kukurydza czy owies, po dodaniu przygotowanych składników mogą otrzymać tańsze pasze i żywnościowe mieszanki.