Na czym polega anodowanie? Jakie mamy rodzaje tego procesu? O jakich sprawach warto pamiętać?

Anodowanie jest powierzchniową obróbką metali, która polega na elektrolitycznym wytworzeniu warstwy tlenku. Stosuje się bardzo często w stosunku do aluminium a także jego stopów, ale nie tylko, gdyż czasami i można wykorzystywać do tytanu, odmian stali lub stopów magnezu.

anodowanie

Autor: Urban Explorer Hamburg
Źródło: http://www.flickr.com
Anodowanie generalnie używa się w trzech obszarach.bieżąca treść parkiet hajnówkaPierwszym z nich jest mechaniczne oraz antykorozyjne zabezpieczenie powierzchni metalu, inny obszar to cele zdobnicze, bo anodowanie stopy aluminium zapewniają charakterystyczną fakturę, a jednocześnie przez dodanie do elektrolITu substancji barwiących możemy zyskać na powierzchni trwałe kolorowe powłoki. I ostatnie zastosowanie to możliwość stworzenia warstwy izolacyjnej na folii aluminiowej, którą w dalszej kolejności można wykorzystać do produkcji kondensatorów.
Jest anodowanie różnorodnego rodzaju, anodowanie typu I tworzy warstwę tlenku, ma to miejsce dzięki kąpieli w roztworze kwasu chromowego jako elektrolitu.

Jeżeli ten materiał jest dla Ciebie interesujący oraz masz ochotę uzyskać większą ilość informacji na przedstawiany temat, to została opublikowana oryginalna strona (http://smartvent.pl/smartbox/smartbox-h/), którą dobrze jest zobaczyć.

Kiedy jest to rekomendowane? Gdy przedmiot o skomplikowanej powierzchni wytwarza ryzyko uwięzienia elektrolitu. W okresie anodowania typu drugiego warstwę tlenku wytwarza się przez kąpiel w roztworze siarkowego kwasu, to najpopularniejszy sposób anodowania.

W anodowaniu typu III, podobnie jak w przykładzie poprzednim warstwa tlenku wytwarzana jest w roztworze siarki, jednakowoż ten kwas powinien być bardziej stężony niż podczas typu II, temperaturę zaś należy utrzymywać w przedziale od -3 do zera stopni Celsjusza.

Mając taką podstawową wiedzę prościej przypasować rodzaj anodowania do wytycznych. Warto o tym pamiętać, ażeby wybrać dobry sposób anodowania.