Rodzaje oświetlenia czyli jak dobrać najlepiej lampę do łazienek, sypialni i ogrodów

Oświetlenie jest ważną częścią wyposażenia domów i mieszkań, w zasadzie stwierdzić można że w erze elektryczności ciężko byłoby normalnie żyć nie korzystając z oświetlenia. Jego główną rolą jest rozświetlanie pomieszczeń domowych, i będą do tego służyć rozmaite kinkiety, plafony oraz lampy. Jednak wiele osób nie ma świadomości tego, że takie oświetlenie pełnić może również doskonałą rolę dekoracyjną, że za jego pomocą można osiągnąć bardzo interesujące efekty.

przygaszone światło w pokoju

Autor: Michael Pardo
Źródło: http://www.flickr.com
I będzie tu chodzić zarówno o sam wygląd lamp, które można stylem i charakterem dostosować do stylistyki pomieszczenia, ale także o efekty, które da się osiągnąć po podłączeniu do prądu. Biorąc się za projekt oświetlenia pamiętać należy o tym, że każde z pomieszczeń będzie wymagać innych źródeł oświetlenia, a także różnego natężenia. Przykładowo lampy do sypialni nie muszą być za silne, bo mocne światło jest nieco męczące, i mogłoby spowodować problemy z zaśnięciem. Znacznie lepiej w takich pomieszczeniach sprawdzą się niewielkie kinkiety, lampki na nocnym stoliku czy nieduża lampa podłogowa (Pryczynicz – parkiety hajnówka) w miejsce typowego żyrandola, którą znajdziesz w sklepie .

lampka nocna

Autor: Milán Auman
Źródło: http://www.flickr.com

Oddzielnego projektu będą także wymagać lampy łazienkowe. W łazienkach przydadzą się co najmniej dwa źródła oświetlenia. Górna lampa mająca średnie natężenie będzie oświetlać całość pomieszczenia, z tego też powodu przeważnie wiesza się je w centralnym miejscu u sufitu. W łazienkach lepiej sprawdza się światło rozproszone, dlatego też zdecydowanie lepiej nadają się tam plafony a nie żyrandole z otwartymi żarówkami. Druga lampka powinna być umieszczona przy lustrze, włączana niezależnie oświetlać będzie przestrzeń obok. Oferta: .

Lampy czasami są także stosowane poza domem, na przykład do oświetlania ogrodów. Lampki ogrodowe powinny być trochę odmiennie zaprojektowane, co oczywiste wygląd ich jest istotny, ale znacznie ważniejsza będzie odpowiednia odporność na wilgoć i wodę. Dlatego też podczas kupowania takich lamp niezbędnie trzeba zobaczyć, czy są odpowiednio zabezpieczone, bo w przeciwnym wypadku mogą spowodować niemałe problemy.