Na co trzeba zwracać uwagę w czasie zakupu działki?

Wtedy, kiedy decydujemy się już na kupno ziemi, nie możemy sugerować się jedynie własnym przekonaniem dotyczącym tego, jak użyteczna będzie ona pod budowę domu, lecz powinniśmy mieć także na względzie jej obiektywną rynkową wartość jako lokata kapitału.

dodatki

Autor: KLOSE
Na każdą oglądaną przez nas działkę powinniśmy spojrzeć oczami przyszłego potencjalnego kupca. Niezależnie od naszego przeświadczenia o zmienności naszych planów, musimy zdecydować się na działkę, której rynkowa cena ma szansę wzrastać. Zaczynając poszukiwania musimy sobie zadać pytanie odnoszące się do obecnej przestrzeni. Jeżeli wybraliśmy wcześniej projekt domu, to jego układ i wymiary mogłyby nam zasugerować, jakie powinny być minimalne wymiary działki oraz układ albo orientacja. Jeśli jednak wybór projektu zostawimy sobie na później, musimy zastanowić się, co będzie dla nas najbardziej istotne. Jeśli planujemy aktywnie spędzać czas w naszym ogrodzie, na pewno nie będą nas zadowalać mini ogródki w zabudowie szeregowej.
Jeśli ogródek przy należącym do nas domu (Heliodon – budowa domów kraków) ma pełnić jedynie rolę „ukwieconego zakątka”, nie powinniśmy wybierać działki o powierzchni 1500 m. Kolejnym obok powierzchni bardzo istotnym parametrem działki jest jej kształt. Powinniśmy szukać nieruchomości proporcjonalnej, najkorzystniej o kształcie trochę wydłużonego prostokąta. Najlepiej byłoby wpisać w niego dom i poszczególne wszelkie strefy funkcjonalne, jakie ma pełnić ogród. Działka to najczęściej dodatkowe koszty doprowadzania różnych mediów, utwardzenie drogi dojazdowej czy zabezpieczenia naszego mienia. Ponadto jeśli na co dzień jesteśmy w mieście, należy pamiętać o możliwości wygodnego dojazdu.

Nie powinniśmy polegać jedynie na aucie, powinniśmy uwzględniać jakąkolwiek komunikację alternatywną. Najlepiej jest sprawdzić przeróżne koncepcje transportowe i przy okazji zbadać stan okolicznych szos.