Tartanowe place zabaw i nie tylko, czyli bezpieczeństwo nawierzchni dla sportowców ponad wszystko

Około kilka dobrych lat temu na wszystkich miejscach zabaw dla małych dzieci przeważały wykończenia betonowe. Przez ciężkie płytki chodnikowe sporo małolatów zdzierało sobie kolana, czy łamało kończyny. Dzisiaj młodzież szaleje już w zdecydowanie bardziej bezpiecznych okolicznościach.

Nawierzchnie na place zabaw to dzisiaj zwykle mieszanki z tworzyw sztucznych, czyli z materiałów, które są przepuszczające wodę (oczywiście przy normalnych deszczach – spora ulewa zostawi kałuże), i które są używane do produkcji nowych placów zabaw oraz funkcjonalnych kompleksów szkolnych, jak szczególnie znane i dyskutowane orliki. Nawierzchnie wylewane to mieszanka dwóch substancji sztucznych: żywicy poliuretanowej i właściwego kauczuku. Dla większości z nas to zupełna abstrakcja. Ale jeśli usłyszymy słowo „tartan”, wątpliwości będą rozwiane. Elastyczna, wytrzymała, a przede wszystkim praktyczna – o możliwościach i plusach tartanu jako nawierzchni swoje wiedzą zwłaszcza czynni użytkownicy boisk. Tartanowe przyspieszenie datować możemy na ostatnie lata – to daleko idąca przebudowa postsocjalistycznych betonowisk, placów zabaw i boisk szkolnych.

Nawierzchnie sportowe, tor

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Wcześniejsze wyposażenia, o ile o takich można wspominać, ograniczały się do konstrukcji ze stali i betonu. Były one rzeczywiście nie do sportowego „zajechania”, powodowały one jednak wiele wypadków. A po latach prezentowały się raczej obskurnie. Dzisiejsze nawierzchnie placów zabaw to kilka warstw, w których beton – niegdyś nawierzchni materiał – jest ukryty pod miękkimi warstwami. Pod warstwą użytkową tartany mają kolejne „zmiękczenie”, w postaci warstwy elastycznej. Grubość ich obu waha się w granicach półtora centymetra. Kluczowym komponentem tych warstw jest klej d4 poliuretanowy.

Zainteresował Cię ten tekst? Jeśli tak, to bez wahania kliknij też ten link. Inne tego typu treści przeczytasz również tutaj montaż klimatyzacji cena.

W mieszance z granulatami o stosownych właściwościach (inne są do warstwy użytkowej, jeszcze inne do elastycznej) gwarantuje on jakość i bezpieczeństwo na placach dla dzieciaków. Gruba płyta betonowa umieszczana jest dopiero pod przytoczonymi dwiema miękkimi matami.

Wylane warstwy wystarczy wysmarować kilka razy impregnatem i pozostaje już wymalowanie linii. Tyczy się to głównie boisk uniwersalnych – na placach zabaw nie są one konieczne.sprawdź serwis budowa domów Wrocław budowa domów WrocławTamte nawierzchnie muszą mieć poprawki na dziecięce wyposażenia – huśtawki, wspinaczki itp.

Posted in Bez kategorii