Wodomierze i ciepłomierze, czyli urządzenia potrzebne w każdym domu

Bardzo ciężko pomyśleć sobie życie pozbawione bieżącej wody albo ogrzewania. Przywykliśmy się do takich wygód. Dostarczenie ich do nas wymaga jednak pewnych zabiegów.

ciepłomierze

Autor: AWBUD Wyroby Betonowe
Źródło: http://prasa.gutpr.pl/AwbudStandard/bruk_jurajski_kolor01.jpg
Współczesny świat jest w wielkim stopniu poddany informatyzacji. Praktycznie wszystkie przedsiębiorstwa mają swoje prywatne bazy danych, ciągle uzupełniane o nowe wiadomości. Możemy kontaktować się bez wychodzenia z domu, posyłać wszelakie dane na ogromne odległości i zdobywać te informacje za pomocą specjalistycznych urządzeń. Z tych technicznych nowinek korzystają często firmy które świadczą świadczenia w zakresie wynajmu mieszkań, jak dla przykładu spółdzielnie mieszkaniowe. Doskonałym przykładem urządzeń, które na odległość przekazują wskazane dane są ciepłomierze. Cóż to takiego? Ma je w domu każda osoba posiadająca centralne ogrzewanie. To niewielkie pokryte plastikiem specjalistyczne czujniki, które zapisują ilość zużytego przez nas ciepła, dzięki czemu spółdzielnia dowiaduje się, jak ustalić nasz czynsz. Nie mamy żadnej sposobności, by wpłynąć na osiągany rezultat – pomimo że ciepłomierze znajdują się w naszych mieszkaniach stanowią własność zarządcy (BMETERS). Co ciekawe – nikt nie przyjdzie, aby spisać wyskakujące na ciepłomierzu cyfry – pomiaru dokonuje się na odległość. Starczy, że osoba mająca specjalistyczny czujnik podejdzie w okolicę, w którym zlokalizowane jest to urządzenie, a samo przekaże ono odczyt. To bardzo wygodne urządzenie ogromnie upraszcza pracę zarządców, umożliwia im szybkie przeprowadzenie odczytów.

Trochę inaczej mają się sprawy jeżeli rozchodzi się o wodomierze – wodomierze są przydatne. One również instalowane są w każdym domu na rurach które doprowadzają wodę. Jednakże w tym wypadku przeprowadzanie odczytów odbywa się trochę w inny sposób – pracownik spółdzielni musi samodzielnie wejść do każdego mieszkania oraz spisać pojawiające się na nim cyfry. Takie działanie zajmuje czasu. Jednakże do tej pory nie wymyślono nic lepszego. Wodomierze należy właściwie legalizować oraz, co bardzo ważne, nie wolno ich pod żadnym pozorem zdejmować, bo wiążę się to z wieloma konsekwencjami. Jeżeli chcemy zrealizować remont a wodomierz nam w tym przeszkadza, trzeba zgłosić do spółdzielni i prosić o zdjęcie go na okres remontu.