Czym jest pellet, jak on jest produkowany oraz w jaki sposób wybrać ten najlepszy?

Pelet to bardzo często wykorzystywane obecnie małe granulki, które okazale pachną drewnem. Pellet jest materiałem, który posiada bardzo dużo zalet. Jest lekki, łatwy w przechowywaniu oraz w transporcie.

akt - mieszkania

Autor: Lech Karol Pawłaszek
Źródło: http://www.flickr.com
zamek

Autor: Bella Linea
Źródło: Bella Linea
Jest też bardzo wygodny przy stosowaniu.

Naprawdę przypadł Ci do gustu ten post? Szalenie nas to raduje. Zatem zapraszamy do następnych tekstów – po prostu najedź na link do serwisu.

Jednak jego najważniejszą zaletą jest wydajność, która skutecznie konkuruje z tego typu paliwami jak chociażby węgiel, ekogroszek czy też gaz. Do produkcji peletu możemy wykorzystywać niemalże jakikolwiek rodzaj roślin, przy czym najbardziej kaloryczne są trociny wywodzące się z drzewa, wióry czy też ścinki. Wykonuje się go przy pomocy urządzeń pod nazwą prasy granulacyjne. Popularnym towarem jest pelet barlinecki, który składa się w 30% z trocin liściastych i w 70% z trocin iglastych. Produkcja polega na osuszeniu i rozdrobnieniu surowca. Następnie podgrzewa się go tak, żeby lignina (czyli fundamentalny składnik drewna) zaczęła przypominać swą konsystencją klej. Później ciepła masa składająca się z celulozy oraz cząsteczek wymienionej ligniny, zostaje granulowana.

Droga

Autor: Helena Jacoba
Źródło: http://www.flickr.com
Końcowym produktem wspomnianego procesu jest pelet, zatem niewielkie granulki o długości kilku centymetrów i średnicy ok. 6-8 milimetrów. Jego charakterystyczną cechą jest niewielka objętość popiołów czy też wilgoci (ok.: 6-10%). Poza tym pelet ma stosunkowo wysokie właściwości energetyczne. Co ważne, takie granulki wykazują zerową emisję dwutlenku węgla, zatem są paliwem ekologicznym. Żeby mieć gwarancję, że wybrany przez nas produkt jest najlepszej jakości, trzeba się upewnić czy posiada on certyfikat DIN Plus.

Wymieniona prasa granulacyjna jest z kolei zbudowana z zespołu roboczego, matrycy oraz 2 rolek. Wewnętrzna średnica matrycy wynosi od ok. 200 do 1000 mm. koszt takiego narzędzia to kilka tysięcy zł – zależnie od rozmiaru i typu prasy.