Jakim klejem przyklejać płytki gresowe oraz w jakich miejscach tego typu płytki będą dobrze wyglądać?

To, który klej do płytek wybierzemy, jest tak samo ważne jak wybór typu takich płytek. Klej do płytek może występować w wielu typach i klasach, a wybór jego w dużej mierze jest zależny od typu podłoża, na jakim płytki będą układane.
Kafelki różnego typu są stosowane jako wykończenie murów oraz posadzek w kuchniach, toaletach i na tarasach.

domek

Autor: David Wilson
Źródło: http://www.flickr.com
kejenie

Autor: Beyond Forgetting
Źródło: http://www.flickr.com
Wyglądają one estetycznie oraz występują w bardzo wielu różnorodnych kolorach i typach. Są one proste do utrzymania w czystości. Ale aby kafelki wyglądały prawidłowo oraz były trwałe, trzeba stosownie je przymocować. Żeby klejenie płytek zostało przeprowadzone we właściwy sposób, musi być wybrany właściwy klej. Trzeba pod uwagę brać typ podłoża i jego wilgotność. Zaprawa powinna trwale i stabilnie złączyć kafelki z podłożem.

Spodobał Ci się zaprezentowany post? Jeżeli tak, poczytaj dodatkowe zagadnienia, które z inspiracją opisaliśmy w najnowszym artykule.

Ale żeby tak było, wybrać należy optymalny klej do rodzaju kafelek. Litera C oznacza, że klej jest cementowy. Sprzedawany on jest w formie suchej mieszanki, jaką najczęściej należy rozrobić z wodą w takich proporcjach, jakie są podane na opakowaniu. Cementowy klej do terakoty oraz różnych kafelek jest najbardziej znany. Dyspersyjny klej do płytek jest oznaczony literką D. kupić go można w formie masy lub pasty gotowej do użycia. Jest elastyczną zaprawą klejową. Literą R są oznaczone kleje reaktywne, jakie są produkowane na bazie żywicy poliuretanowej lub epoksydowyej. Zaprawa klejowa charakteryzuje się wysoką przyczepnością do różnego typu podłoża.

Klej do gresu musi być elastyczny. Kiedy przyklejamy płytki gresowe szczególnie wielkoformatowe, klej musi wyróżniać się właściwą przyczepnością i powinien być co najmniej jakości C2.

W tego typu przypadku jeszcze lepiej sprawdzi się zaprawa cementowa C1 S1. Jeśli chodzi o kamień przede wszystkim kamień naturalny, cementowa zaprawa klejąca może nie być wystarczająca. Klej do kamienia jest to klej na bazie żywicy. Najlepszy będzie w klasie R2.