W jakich sytuacjach możemy skorzystać z usług rzeczoznawcy majątkowego?

Zdarza się, że po naszych rodzicach, dziadkach ewentualnie rodzinie otrzymaliśmy w spadku jakieś przedmioty, rzeczy, na przykład stare meble, biżuterię, obrazy czy nawet samochód. W takim wypadku z wskazaniem ich bodaj przybliżonej wartości nie powinno być trudności. Niemniej taka kłopot może zarysować się w przypadku, jeżeli naszą własnością stanie się mieszkanie, lokal albo działka. Samodzielnie raczej nie będziemy w stanie kompetentnie określić ich rynkowej ceny. Nie będziemy w stanie oszacować prawdziwej wartości naszej nieruchomości.

osiedle mieszkaniowe

Autor: Martin Pulaski
Źródło: http://www.flickr.com
Więc, by nie zostać przez nikogo wykorzystanym albo wprowadzonym w błąd, dla określenia właściwej ceny naszego mienia potrzebny będzie rzeczoznawca majątkowy. Osoby świadczące takie usługi, trudnią się wyznaczaniem wartości wolnorynkowej samej nieruchomości oraz urządzeń, które są na stałe z nią powiązane. Jeżeli chcemy skorzystać z usług takiego rzeczoznawcy, to znajdziemy go w każdym większym (jak np. w Warszawie, Wrocławiu czy Poznaniu) ale i mniejszym mieście. Możemy poszukać takiego rzeczoznawcy w necie, na jego stronie na pewno znajdziemy cennik z określonymi kosztami konkretnych usług. Zobacz tu: Krajowa Grupa Doradztwa Majątkowego.

Aby zostać takim urzędnikiem, należy odpowiednie pełnomocnictwa i pozwolenia od ministra infrastruktury oraz być wpisanym do rejestru rzeczoznawców majątkowych.Zwykle kalkulacje takich działek sporządzane są na konieczność zabezpieczenia wierzytelności banków oraz wszelkich firm podatkowo-skarbowych oraz także na potrzeby różnych rozliczeń majątkowo-finansowych.

Emocjonuje Cię opisywana tematyka? Jeśli tak, to zapraszamy do lektury pokrewnego artykułu – on również jest warty zainteresowania.

Co istotne, jedynie rzeczoznawca ma prawo wyceniać nieruchomość. Robi to na podstawie wersji domu, tego w jakim miejscu leży, jego stanu technicznego oraz funkcji czy zadania konkretnej nieruchomości. Czytaj więcej: wycena mieszkania warszawa.

W to wszystko dołączane są także wszelkie sprzęty techniczne będące na terenie danej nieruchomości. Takie wyceny sporządzane są na przykład wtedy, gdy mamy kredyt czy pożyczkę, których nie spłacamy. W takim przypadku bank, w którym pobieraliśmy pieniądze, będzie miał prawo obliczyć cenę naszej nieruchomości oraz następnie ją sprzedać w zastępstwie kredytu. Niemniej to nie wszystkie zadania, jakie mają w swoim zakresie rzeczoznawcy majątkowi. Mogą oni również zakładać Książkę Obiektu Budowlanego i pomagają później w jej wypełnianiu. Również do ich obowiązków należy przygotowywanie Przeglądów Okresowych Obiektów Budowlanych. Jeśli będziemy w przyszłości musieli określić wartość naszej działki bądź zająć się jej przeglądem, to właściwie jedynym wyjściem pozostanie nam korzystanie z usług rzeczoznawcy, bowiem on jako jedyny ma prawo do opracowywania szacunku nieruchomości.