Klapy do dymu, ochrony przeciwpożarowe

W czasie normalnego dnia nie rozmyślamy tym, że niezbędne są pewne zabezpieczenia w momencie wybuchu pożaru. Nie rozmyślamy o tym, że na dachach zamontowano klapy dymowe, które mają odprowadzić dym oraz gorące gazy, które powstają w czasie pożaru. Gdy jednak mamy spędzać dużo czasu w jakimkolwiek budynku, to należy zwracać uwagę na to, czy budynek został odpowiednio zabezpieczony.

Ogółem jest tak, że zanim jakiś budynek będzie przekazany do użytku musi być sprawdzony przez strażaków. Jeżeli nie zostanie uzyskana zgoda od straży pożarnej to budynek nie będzie mógł zostać otwarty dla większej ilości osób. Tak, więc warto już od samego początku o wszystko zadbać, bo inaczej otwarcie budynku okaże się nierealne. Co pewien czas budynek będzie sprawdzany czy w danym momencie wszystko z nim jest w porządku, czy może jednak trzeba byłoby coś zmienić.
Strażacy mają trudne zajęcie, bo nigdy nie mają pewności, czy uda im się każdego uratować i czy oni sami przeżyją. Bo ogień to żywioł, nad którym ciężko zapanować. Ale w nowo powstających budynkach różne zabezpieczenia dają o niebo więcej opcji. Pozwalają one szybciej opanować ogień. Nie wszystko będzie strawione przez płomienie i da się prędzej ogarnąć to, co zostało zniszczone.
Kiedy rozmyślamy o pożarach to od niemal natychmiast myślimy o tym, że mogą być ofiary i że kiedy wszystko byłoby dobrze z zabezpieczeniami ppoż to nie miałaby miejsca taka sytuacja – zobacz tu klapy oddymiania. Ale prawda jest taka, że bywa, iż z winy człowieka może zostać zaprószony ogień. Nie znaczy to jednak, że ktoś okazuje się piromanem i specjalnie doprowadził do pożaru. Z tego powodu tak ważne jest by w konkretnym miejscu były właściwe zabezpieczenia ppoż.

Fascynuje Cię ten artykuł? Jeśli tak, to odwiedź źródło kotły przemysłowe a odkryjesz tam atrakcyjne informacje, które na długo zapamiętasz.

Na takie zabezpieczenia składa się między innymi porządnie oznakowana droga ewakuacyjna. Do tego powinny być też klapy dymowe w dachu jak również gaśnice na każdym piętrze. Powinny też być zawieszone instrukcje zachowania w trakcie pożaru.

A najważniejsze jest żeby wszyscy pracownicy zapoznali się z normami BHP w konkretnym miejscu. Nie powinniśmy tego zaniedbywać, bo gdyby doszło do jakiejś trudnej, niespodziewanej sytuacji, tego typu wiadomości okażą się konieczne. Chociaż tak naprawdę najlepiej byłoby gdyby nie było trzeba korzystać z takiej wiedzy.

Zresztą nigdy tak naprawdę nie wiemy w jaki sposób człowiek zachowa się w tak strasznej sytuacji, bo stres może wyprzeć wiedzę którą posiadamy – czytaj więcej o automatyce przemysłowej.