Zastosowanie najtwardszej stali

Każdy, kto choć odrobinę przykładał się do podręcznika z chemii w szkole średniej, spostrzegł na pewno, że grubo ponad połowę układu okresowego Mendelejewa obejmują metale.

Oczywiście nie wszystkie są widywane na co dzień, ale dysproporcja między metal i niemetalami tak wyraźnie dostrzegalna na tablicy okresowej pierwiastków chemicznych jest doskonale widoczna w codziennym życiu. Dość porozglądać się nieco na lewo i prawo by dostrzec użycie między innymi trzech metali praktycznie wszędzie. Te trzy substancje to miedź, aluminium i żelazo.

łącznik ciesielski

Autor: ARCHIPELAG
Źródło: ARCHIPELAG

Podczas kiedy użycie miedzi jest praktycznie oczywiste i najlepiej sprawdza się w czystej formie, gdy jej oporność elektryczna, a do tego jest najczęściej używana, jest najmniejsza, na tyle użycie żelaza i aluminium jest troszeczkę mniej oczywiste i przynosi ze sobą dużo większe pole do popisu.

Stale bądź zorientowany (http://www.bryksy.pl/poradnik/czy-warto-skorzystac-z-pomocy-architekta-wnetrz-przy-wykanczaniu-urzadzaniu-mieszkania) w takich sprawach, które Cię interesują. Jeżeli szukasz ekstra treści, wejdź w wyznaczony link, a tam czeka na Ciebie ogrom bieżących artykułów z tego sektora.

Żelazo jako żelazo, uzyskiwane z rud żelaza wydobywanych z ziemi i kute w kuźniach w podkowy i ostrza już wiele lat temu przestało być wykorzystywane. Prym w niemal dowolnym zastosowaniu wiedzie stal, czyli żelazo z odpowiednią domieszką węgiel. W zależności od proporcji, metody utwardzania i pozostałych czynników stal, mimo prawie takiego samego składu, potrafi mieć całkiem różne właściwości mechaniczne i różnić się przede wszystkim ścieralnością i miękkością. Dlaczego nie dąży się do zastosowania w każdym miejscu gdzie można maksymalnie odpornej na tarcie wersji stopu? Bo niesie to pewien koszt, a znaczy to podatność na korozję, czyli skłonność do obrastania rdzą.

grzejnik ze stali nierdzewnej

Autor: Jaga
Źródło: Jaga

To z tych powodów tak wartościowa jest praca firm takich jak Hardox, które wdrożyły standard stali, znajdując kompromis między twardością i skłonnością do utleniania. Jest to bardzo kosztowny metal, ale okazuje się, że potrzebny jest w funkcjonowaniu takich urządzeń, jak pługi rolne. Lemiesze, czyli noże pługów, które wykonują najcięższą pracę, zagłębiając się w ziemię, gdzie trafiają na kamienie i żwir, są wykonywane właśnie z takiego gatunku metalu, w przeciwnym razie praktycznie po każdym dniu orki na roli każdy rolnik musiałby trawić kilka godzin wymieniając lemiesze na świeże. To przykład wielu zastosowań, bo w przemyśle, na przykład w motoryzacji czy produkcji odnajduje się o wiele więcej przykładów pracy elementów metalowych, które powinny być możliwie twarde. Z tego typu stali tworzy się bijaki, części silników, części toczne łożysk i mnóstwo innych przedmiotów.