Nawierzchnie z brukowe: jak ułożyć brukową kostkę?

Jakich surowców powinniśmy użyć jak też w jaki sposób ułożyć nawierzchnię z kostki brukowej, aby alejki, dróżki ogrodowe bądź podjazdy wytrzymały długie lata i były funkcjonalne?
Wybierając płyty granitowe, trzeba brać pod uwagę nie tylko estetykę nawierzchni, ale też względy praktyczne.

architekt

Autor: Bill Wilson
Źródło: http://www.flickr.com

Przed kupnem kostki warto się zastanowić, gdzie jak też w jakim celu będzie położona kostka granitowa, od tego zależy jej odmiana. Grubość kostki dobieramy pod kątem natężenia ruchu, który będzie się po niej odbywał (płyta granitowa). W miejscach, w których będzie to ruch pieszy, na przykład na dróżce w ogrodzie, starczy zastosować kostkę o grubości 4 albo 6 cm. Na podjeździe do garażu należy położyć kostkę o grubości minimum 6 cm. Jeżeli jednakże przewidziany jest ruch aut ciężarowych, dobrze jest dobrać bryłkę o grubości 8 cm lub więcej. Dla trwałości nawierzchni najważniejsze jest bowiem należyte dostosowanie grubości kostki – zależnie od obciążeń, które będą na nią oddziaływały.
Format kostki zależy od wielkości nawierzchni. Jeśli przykładowo układamy wąską alejkę, korzystniej wybrać niedużą kostkę o prostym wzorze niż dużą, wyrazistą a także skomplikowaną (producent kostek granitowych). Uniknie się jej docinania, a tym samym niekorzystnego trwonienia materiału.
Kształt a także typ kostki dobiera się również biorąc pod uwagę miejsce jak też przeznaczenie powierzchni, na której kostka brukowa ma być ułożona.

W środku miasta lub w zabytkowym sąsiedztwie lepsze będzie wzornictwo nawiązujące kształtem do tradycyjnych bruków.

Jeśli nie wiesz, w którym miejscu wyszukać niezbędne Ci wiadomości, to kliknij ten odsyłacz. Szczerze zalecam ten tekst (http://www.dobra-perspektywa.com/projektant-wnetrz-krakow/) każdemu, kto pragnie mieć nietuzinkowe źródło informacji.

W grupie owej występują, zarówno drobne bryłki, jak także większe i masywniejsze bryły, odtwarzające bruk tradycyjny. Strzegomski Producent kostki granitowej na jakiego postawimy musi być sprawdzony.