Kupić gotowy dom czy może zdecydować się na jego samodzielne wybudowanie?

Zakup nieruchomości bezpośrednio od budującego lub z drugiej ręki? Na odpowiedź składają się przeróżne elementy, zarówno od strony cywilno-prawnej, jak estetycznej. W dzisiejszym artykule wyliczymy kilka składników, na które warto zwrócić uwagę. Są to czynniki, które inaczej przedstawiają się na rynku pierwotnym, a inaczej na rynku wtórnym.Na rynku pierwotnym transakcje dotyczą zakupu mieszkania wprost od inwestora (jest nim deweloper bądź spółdzielnia mieszkaniowa). Osoba kupująca staje się pierwszym właścicielem konkretnej nieruchomości. Z kolei na rynku wtórnym zakupy dotyczą kupna mieszkania od poprzedniego właściciela.

Mieszkanie kupione z pierwszej ręki może być w wykończone pod klucz bądź zostać w stanie deweloperskim. Do nas należy wybór czy robimy na własną rękę czy pod zlecamy to firmie deweloperskiej. Musimy jednak pamiętać, że wersja „pod klucz” ma drobne ograniczenia w doborze materiałów i akcesoriów sanitarnych. Firma rozporządza zestawieniem materiałów, które niekoniecznie będą w naszym guście. Warto więc, przed podpisaniem umowy, zapoznać się z katalogiem oraz porównać ją ze swoimi potrzebami a także posiadanym na to budżetem. Wiele mieszkań na sprzedaż znajduje się pod Warszawą np. Magdalenka.

Przeważnie rynek wtórny proponuje nieruchomości, które były już wcześniej zamieszkiwane lub eksploatowane przez właścicieli.

Pragniesz ciągnąć dalej wciągającą lekturę? Zatem nic nie stoi na przeszkodzie – kontynuuj szklane panele kuchenne warszawa na następnej stronie.

Mogą one posiadać fizycznymi nieruchomości np. zacieki, grzyby, nie działające instalacje. Wielokrotnie w celu podwojenia szans na sprzedaż domu, oferenci przeprowadzają remont i oferują najważniejsze umeblowanie. Są takie mieszkania, które zostały przekazane na sprzedaż jeszcze nieużytkowane, czyli zaraz po kupnie od dewelopera bądź spółdzielni. I tutaj, podobnie jak na rynku pierwotnym, znajdują się mieszkania w stanie surowym bądź wykończone. Wariantów jest zatem sporo.

Wartość domu zależy od zlokalizowania miasta, propozycji spółdzielni lub dewelopera i znajdowania się nieruchomości względem centrum. Cena metra kwadratowego jest wyższe w sporych miastach i w bardziej prestiżowych prowincjach.