Co musi gwarantować solidny łańcuch do zrywki drewna?

Zrywkę drzewa moglibyśmy rozdzielić na wleczoną, półpodwieszoną, podwieszona i nadsiębierną. Zrywka wleczona jest w takiej sytuacji, gdy drewno na całej długości styka się z glebą, półpodwieszana ma miejsce gdy tylko jeden koniec styka się z glebą.

Opakowania z papieru

Autor: Denis Vahrushev
Źródło: http://www.flickr.com
Podwieszana jest w takiej sytuacji gdy drewno z glebą się nie styka, a nadsiębierna jest wtedy gdy drewno jest załadowane na ciągnik zrywkowy.
Zrywka drzewa jest początkową fazą transportu tego materiału i charakteryzuje się tym, że jest najkosztowniejszą oraz najbardziej skomplikowaną czynnością. Jest też najbardziej ryzykowna, z tego też powodu firmy, które ją przeprowadzają, nie mogą sobie pozwalać na wykorzystywanie urządzeń czy też narzędzi, które takiego bezpieczeństwa nie zapewniają. Dla przykładu stosowany wtedy łańcuch zrywkowy musi charakteryzować się pewnymi niezwykle ważnymi cechami. Powinien on mieć przekrój kwadratowy i być zakończony z jednego końca hakiem, natomiast z drugiej strony specjalną szpilką, która zdecydowanie ułatwia przewlekanie takiego łańcucha pod transportowanym drzewem.
standard

Autor: Micolo J
Źródło: http://www.flickr.com
Wymieniony kwadratowy profil ma za zadanie zapobieganie ześlizgiwaniu się łańcucha z kłody. Zaczep z kolei powinien gwarantować niezwykle bezpieczny uchwyt. Sam łańcuch zrywkowy musi zapewniać niezwykle bezpieczny transport, bardzo dużą wytrzymałość i odporność na m.in. zgniecenie czy przecięcia. Jest on wytwarzany w różnych klasach. Dla przykładu klasa 8 oznacza, że ma on 8 milimetrów grubości. Posiada on siłę uciągu to 45kN, natomiast moc zrywająca jest dwa razy większa, czyli jest na poziomie 90kN. Taki łańcuch jest produkowany w różnorodnych Kolorach, po jakich można szybko zidentyfikować jego klasę. Czerwony odcień oznacza klasę 8, z kolei niebieski – klasę 10.

Materiał, który jest zastosowany do produkcji tego łańcucha powinien gwarantować jego długotrwałe używanie również w bardzo trudnych sytuacjach.

Odnajdziesz w tym miejscu naprawdę szczegółowe omówienie takiego tematu, zatem należy je szczegółowo przeczytać. Dowiesz się wtedy dużo interesujących informacji.

Jego cena może wynosić (zależnie od producenta) ok. 50 zł za metr.