Pianka bądź wełna – innymi słowy czym ogrzać poddasze.

To, jaki rodzaj ocieplenia poddasza dobierzmy jest związany z organizacją i wielkością miejsca, jaką mamy zaadaptować pod dachem. Powinniśmy wykonać przegląd stanu technicznego pokrycia dachowego i więźby, żeby przekonać się, czy nadają się do dalszego użytkowania. Jeśli nie żądają one remontu, czeka nas ocieplenie strychu.

W niedużej przestrzeni staniemy przed dylematem: ile ocieplenia i gdzie. Obecnie, najbardziej znanymartykułem do ocieplenia jest wełna, natomiast w łaski ostrożnie wchodzi ocieplenie poddasza pianką polietylenową.

Rozważając te dwa rodzaje izolacji, porównamy ich plusy oraz wyłonimy defekty. Pierwszą różnicą przemawiającą za użyciem pianki jest czas wykonania. Izolacja wełną trwa od kilku do kilkunastu dni, a do przeprowadzenia potrzebne są dwie osoby, jednakże ocieplenie poddasza pianką przez dwu osobowy team możliwa jest do wykonania w jeden dzień. Przy ocieplaniu wełną trzeba szczególną uwagę zwrócić na sposób montażu, aby uniknąć luk i miejscowych zgnieceń, ściśnięć wełny, ponieważ powoduje to nieszczelność izolacji czy też obniżoną skuteczność.

Czy ten wątek okazał się dla Ciebie fascynujący? To świetnie, ponieważ gdy wejdziesz tu, odnajdziesz pożyteczne informacje (https://www.zawiesiawroclaw.pl/category/wciagarki-lancuchowe), które Cię na pewno zaintrygują.

Pianka natomiast, dzięki ponad 100 krotnemu rozrostowi, napełnia każdą lukę i kącik zapewniając 100% szczelności i perfekcyjnąskuteczność izolacji.

Poddasze

Autor: Knauf Sp. z o.o.
Źródło: Knauf Sp. z o.o.

Wełna nie lgnie bezpośrednio do miejsca, dlatego do zamontowania trzeba używać wspierających elementów, jak na przykład gwoździe, sznurki. Pianka przylega do każdej nawierzchni, nie są więc wymagane dodatkowe elementy przy montażu. Istotne, by pamiętać, że dużym zagrożeniem dla wełny jako izolacji poddasza jest wilgotność, ponieważ po nasyceniu wodą, wełna obniża swe cechy izolacyjne. Jeśli chodzi o piankę to najbardziej narażona jest na nielubiane efekty w miesiącach zimowych, w których w wyniku wysokiej różnicy temperatur dochodzi do kondensacji pary wodnej i dodatkowo wytrącenia wilgoci z powietrza.

Wilgoć przechodząca przez powłokę izolacji pogarsza parametr przewodności termicznej, lecz nasiąkliwość pianki wynosi ok 0,5kg/m2 dzięki czemu jej własności izolacyjne nie ulegają pogorszeniu orazzostają niezmienne przez lata.

Zważywszy na zarówno ocieplenie poddasza pianką poliuretanową czy wełną mineralną, największą wagę należy zwrócić na jakość wykonania instalacji, bo to od tego w głównej mierze zależy, czy stworzona izolacja nie zmieni swoich własności przez następne kilkadziesiąt lat użytkowania budynku.