Drewniane okna w Twoim domu

Wybierając okna w naszym domu przeważnie stawiamy na okna PCV. Pewnie są najpopularniejszymi na rynku oknami. Utarło się, że są niedrogie, są energooszczędne. Dodatkowo całkiem dobrze się prezentują. Ponad to oprócz mycia szyb w zasadzie nie trzeba ich za bardzo konserwować. Czy można chcieć więcej? A i owszem!

Oprócz zalet okien PCV, które nie są zbyt dobre dla środowiska, możemy się pokusić o pozytywnych aspektów okien PCV – więcej o przemiał pvc -, dodając do tego odrobinę troski o ekologię i dobranie do wnętrza.

Autor: OknoPlus

Okna drewniane to interesująca alternatywa w stosunku do okien PCV. Przeważnie chcemy je mieć, gdy mamy już inne drewniane elementy w wystroju naszego domu. Najczęściej stosowanymi rodzajami drewna jest meranti. Ich wybór nie powinien być przypadkowy. Przeważnie kupujemy okna sosnowe, ponieważ są dostępne na każdą kieszeń, a zarazem są trwałe. Łatwo również do niej dobrać odpowiednią odpowiedni kolor lakieru. Biorąc pod uwagę estetykę naszego okna, musimy brać pod uwagę jego wykończenie: w produkcji istnieją np. proste kąty, których wybór zależy od naszej aranżacji. Do drewnianych okien pasują także różnego rodzaju zdobienia w postaci szprosów lub ornamentowanego szkła.

Jednak efekty wizualne to nie wszystko. Muszą być przede wszystkim funkcjonalne, dlatego tak dużą rolę odrywa ich izolacja termiczna. Zatem należy zwrócić uwagę na części takie jak okucia, szyba i no i oczywiście montaż. Okna drewniane służą również naszemu samopoczuciu, ponieważ umożliwiają pełniejszą cyrkulację powietrza niż okna winylowe, które wręcz swoją szczelnością odcinają nas od powietrza. Może być to niebezpieczne zwłaszcza przy nieszczelnych instalacjach elektrycznych (o instalacjach w serwisie: ), o których często nie wiemy i może wywołać zagrożenie dla naszych najbliższych i nas samych.

Trzeba pamiętać, że okna drewniane zużywają się dużo szybciej niż okna PCV. Ale nie oznacza to, że musimy od razu kupować nowe. Bardzo często renowacja takich okien sprawia, że prezentują się jak nowe i nie tracą nic ze swojej funkcjonalności. Czas robi swoje i pod jego wpływem drewno potrzebuje konserwacji lakieru, regulacji okuć, dodania sylikonu. Wielu producentów wie jak przywrócić oknom ich dawny wygląd.Okna drewniane to zwieńczenie stylu. Nowoczesna technologia w zestawieniu z drewnem, dają razem trwałe okna. Oprócz wysokich właściwości termicznych, dużym atutem okien drewnianych jest ich elegancja. Najnowsze technologie w dziale budownictwa to oprócz okien również inteligentne instalacje oraz inne rozwiązania, np. automatyka w budynku