Efektywne sposoby zabezpieczania i konserwacji elementów drewnianych

Drewno będąc naturalnym surowcem jest bardzo chętnie wykorzystywane w różnorodnych zastosowaniach. Lekkie, trwałe i wytrzymałe świetnie sprawdza się w najróżniejszych konstrukcjach domów i innych budynków, a także jako wykończeniowy materiał. Ale drewno wystawiane na działanie czynników zewnętrznych takich jak słońce, deszcz czy śnieg dość szybko mogłoby ulec uszkodzeniom, więc niezbędne jest użycie odpowiedniego zabezpieczenia.

meble ogrodowe

Autor: Greber
Na samym początku drewno należy ochronić przed praktycznie wszystkim, co będzie chciało je podgrywać, czyli grzybami, pleśniami i owadami. W tym celu używane są impregnaty, to znaczy chemiczne substancje, jakimi maluje się surowe elementy przed kolejnymi etapami malowania.

Impregnaty mogą być albo bezbarwne albo w jednym z paru barw, zależnie od tego, jakim sposobem drewno https://tartak-urszulewo.pl/certyfikowane-place-zabaw/ będzie dalej wykańczane. Poza działaniem odstraszającym owady środki impregnujące zabezpieczają również powierzchnię przed zewnętrznymi czynnikami, przez co w niejednym przypadku może wystarczyć tylko ich użycie, bez dodatkowego malowania.

Rzecz jasna drewno nasycone tylko impregnatami nie prezentuje się zbyt efektownie, dlatego też po warstwie ochronnej przychodzi kolej na warstwę lakieru. Czasami używa się podkłady, które mają wyrównać strukturę drewna i przystosować je dodatkowo pod końcowy lakier. Do malowania drewnianych elementów wykorzystywane są dwa rodzaje chemicznych środków. Do pierwszego rodzaju należą bejce, które dają matową powierzchnię, i czasami należy jeszcze elementy malować bezbarwnymi lakierami. Jeśli ktoś nie będzie chciał się bawić w kilkukrotne nakładanie lakieru, to może zdecydować się na bejce, którymi wystarczy wymalować dwukrotnie i powierzchnia będzie gotowa.

We wszystkich przypadkach, czy będzie to lakierobejca, czy impregnat, istotne jest odpowiednie przygotowanie i wyczyszczenie drewna. Powierzchnia powinna być oczyszczona i w miarę gładka, koniecznie trzeba oczyścić wszystkie wióra, żywicę oraz kurz. Drzewo powinno być malowane w odpowiedniej temperaturze, jeśli będzie za zimno lub [pościel z bawełny] za gorąco, to używany środek nie wchłonie się odpowiednio i może nie spełnić swojego zadania.