Uproszczenia przy wznoszeniu domów – nowe normy budownictwa

Jak dotąd wszechobecnym skojarzeniem związanym z problemem budowy domu czy jakiejkolwiek nieruchomości było morze pracy i formalności. Urzędnicy chcą pomóc budowlańcom, poprzez wdrożenie zmian w prawie pragną przyspieszyć budowę zarysów oraz oszczędzić „papierkowej roboty”. Czego konkretnie możemy się spodziewać w zmianach?

grupa prawników

Autor: Steven Vance
Źródło: http://www.flickr.com

Normy budowlane do tego czasu umożliwiały starostom miejscowości udzielać przyzwolenia na budowę remont (sprawdź nas) przebudowę domów od 60 dni do nieraz 3 miesięcy. Nowelizacja prawa budowlanego przekształca tę regułę, bowiem zgody na to nie będzie trzeba posiadać zupełnie, jednakowoż jeśli starosta będzie miał do tego zastrzeżenia, dysponował będzie 30 dniami na ich wniesienie. Jeżeli nie będzie uwag co do inwestycji, można zacząć budowę. Będzie to tyczyć się budynków, które nie wykraczają poza terytorium parceli objętej inwestycją i nie naruszają niczyjej własności. Dla osób z branży: .

Taka przemiana w normach będzie przyjacielska podobnie dla pozostałych ludzi, nie tylko tych remontujących lub stawiających własne domy.

Jeżeli interesuje Cię ten temat, patrz szczegóły (https://reacon.pl/uslugi/zarzadzanie-projektem-inwestor-zastepczy/) informacji na taki wątek, które będą bardzo zajmujące i zapewne wciągną Cię całkowicie.

Na zezwolenia nie będą także musieli czekać właściciele warsztatów rzemieślniczych, myjni samochodowych, a jeżeli ktoś będzie chciał postawić garaż pięciostanowiskowy, podobnie będzie musiał poczekać tylko 30 dni na ewentualne uwagi od starosty. Zaoszczędzi to dużo nerwów i „papierkowej roboty” przy wypełnianiu dokumentów, ale najistotniejsze jest to, iż wykonalny będzie szybszy progres. Co jeszcze świeżego? Inwestor nie będzie musiał jak dotąd na siedem dni przed planowanym zaczęciem czynności budowlanych zgłaszać tego do nadzoru budowlanego. Więcej tutaj: normy, a budowa.

Obowiązek ten zostaje bezwarunkowo zlikwidowany, z czego zdaje się w najwyższym stopniu cieszą się budujący domy. Uznawali oni to albowiem za coś najbardziej kłopotliwego. Nowelizacja prawa budowlanego nie pozostawia również nietkniętych formalności przymusowych odnośnie nowych projektów. Spis przymusowych fragmentów zarysu budowlanego zostaje przykrócona do minimum. Wyeliminowane zostaną przykładowo oświadczenia o zagwarantowaniu dostawy ciepła lub gazu do obiektu czy również podłączenia go do sieci wodociągowej.

budowa

Autor: tomasz przechlewski
Źródło: http://www.flickr.com

Wchodzące w życie normy budowlane są niezmiernie przyjazne dla inwestorów. Przeciętny człowiek albowiem od czasu do czasu nie dawał sobie rady w wypełnieniu wszystkich formalności, co przekładało się tylko na dłuższy czas zrealizowania inwestycji lub pełne jej zostawienie. Prawo budowlane ma zamiar pomóc ludziom, więc możemy spodziewać się szybszego rozwoju miast oraz wiosek.