Dlaczego warto używać mączki skalne? W jakich miejscach znajdują one zastosowanie? Jakie typy mączek są do wyboru?

Każdy ogrodnik doskonale wie, iż najlepszą metodą na zadowalające rezultaty jest naśladowanie natury. To może zapewnić zdrowe oraz obfite plony. W tym względzie powinniśmy polecić mączkę skalną, jakiej wykorzystanie w ogrodzie znacząco wzbogaca glebę.

mączka skalna

Autor: B.M. Polska Sp. z o. o.
Źródło: B.M. Polska Sp. z o. o.
Mączka skalna powstaje w kamieniołomach, to po prostu produkt uboczny w czasie obróbki skał. Posiada podobne właściwości, jak pyły, które powstają poprzez rozpuszczenie skał, przez procesy które zachodzą w przyrodzie. Mączki skalne powstają z różnych materiałów. Tak więc są różnorakie jeśli chodzi o skład chemiczny, szczególnie różnorodna jest zawartość wapnia, potasu oraz magnezu. Każda jednak mączka skalna odznacza się znaczną zawartością cennych mikroelementów, jakie powoli są przyswajane przez rośliny.
Mączki skalne są nawozami wolnodziałającymi, których składniki muszą być początkowo przetworzone przez mikroorganizmy oraz procesy glebowe. Ich funkcjonowanie jest w rzeczywistości ściśle uzależnione od glebowej aktywności. Dla każdego ogrodnika stosowanie skalnych mączek jest bardzo pomocne, rzeczywiście to ochrania od przenawożenia gleby, co często występuje, gdy używamy nawozów szybkodziałających. Mączki skalne mają właściwości zatrzymywania wody oraz składników mineralnych. Ich regularne używanie jest bardzo ważne, przyczynia się bowiem do tworzenia się struktury gruzełkowej w glebie, rośnie również aktywność mikroorganizmów oraz procesów glebowych.

Nie zwlekaj, tylko poczytaj szczegóły (https://www.heliodon.pl/etapy-wspolpracy) na prezentowany wątek – informacje okażą się z pewnością bardzo fascynujące, więc kliknij tutaj i zobacz więcej.

W największym stopniu wartościowe właściwości składowania wody oraz składników pokarmowych posiadają mączki z minerałów ilastych.

Są najlepsze do użyźniania gleb suchych i piaszczystych. Do nabycia są jednocześnie, szczególnie w takich miejscach jak hurtownia kamienia lub sklepy ogrodnicze, mączki kamienne które powstały z granitu, bazaltu a także skał wulkanicznych. Mogą one bardzo dobrze wzbogacać glebę w różne składniki odżywcze. Mączki pochodzą też z magnezytu. Dzięki bardzo dużej zawartości magnezu oraz wapnia są zalecane do użyźniania gleb kwaśnych.

Każda z mączek skalnych jest cennym dodatkiem do kompostów czy nawozów płynnych, bo mogą one zneutralizować niezbyt przyjemne zapachy. Z tego też powodu dobrze je używać.

Jeśli wczytujesz się w ten tekst to oznacza, że temat Cię niesamowicie zafascynował – kliknij odnośnik do strony (purevent.pl/), a odnajdziesz równie wartościowe informacje.

Na pewno docenimy te wszystkie plusy, o jakich wspomnieliśmy w artykule.