Budynki energooszczędne – ekologiczne rozwiązania na miarę współczesnych czasów!

Aktualnie coraz bardziej dobitnie eksponuje się istotność ochrony środowiska. Rzeczona tematyka często gości w naszych środkach masowego przekazu oraz dyskusji publicznej.

wilgotność

Autor: mangtronix
Źródło: http://www.flickr.com
Na ekologię „stawia” również branża budowlana.

Projekty domów energooszczędnych z wolna stają się priorytetem. Rodzi się jednakże pytanie: jakie warunki winny spełniać „cztery kąty”, by mogły zostać uznane za przyjazne naturze? Nieduże znaczy lepsze. Słowem, im mniejsza powierzchnia, tym większe zyski ciepła. Nie tylko rozmiar, ale też kształt ma olbrzymie znaczenie. Prosta bryła na planie prostokąta z piętrem to bardziej oszczędne rozwiązanie niż dla przykładu budynek parterowy. Czemu? Nie zapominajmy, że najwięcej energii „ucieka” przez dach. Istotny jest także układ poszczególnych pomieszczeń. Garderoba, schowek muszą być zlokalizowane na północy. Można w nich albowiem utrzymywać niższą temperaturę niż w części mieszkalnej. Jeżeli zależy nam na energooszczędności, musimy wykorzystać odpowiednie materiały budowlane takie jak między innymi: materiały ognioodporne termiczna. Dobrze byłoby zaznaczyć, że na popularności zyskują projekty małych domów parterowych.

Ich niewątpliwym „atutem” jest przystępna cena. Na rynku spotkamy cały szereg różnego rodzaju interesujących propozycji.