Co jest skutecznym i niedrogim rozwiązaniem na przeprowadzenie docieplenia?

W przemyśle budowlanym od dawna wykorzystuje się polistyren, z którego produkuje się m.in. granulat styropianowy. Jest to półprodukt do wyrobu chociażby bloczków styropianowych. Mają one jedynie parę milimetrów wielkości a wykorzystuje się je dla przykładu do robienia izolacji cieplnej.
Taki materiał w postaci bloku o rozmiarach 1 metra sześciennego może ważyć aż 10-11 kilogramów.

mieszkanie

Autor: Anders Ljungberg
Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli natomiast tego typu blok będzie sproszkowany, to jest sprzedawany pod nazwą regranulat styropianowy. Rezultat izolacji termicznej okaże się w większym stopniu wyczuwalny, jeżeli do prac ociepleniowych zostaną użyte granulki o mniej regularnych formach. Obie wymienione postaci (granulat oraz regranulat) mogą być wykorzystywane do robót termoizolacyjnych przy dociepleniach ciężko dostępnych miejsc, a także do izolacji stropodachów czy też pustych obszarów w płaszczyźnie ścian. Takie prace przeprowadza się za pomocą wdmuchiwania, gdyż surowiec taki jest niezwykle lekki. Tego typu technika jest nie tylko świetnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o izolację termiczną, lecz i o izolację akustyczną.
Materiał ten można by również wykorzystać do docieplania podłogi pomiędzy pojedynczymi legarami albo jako lekkie kruszywo stosowane do wyrobów wykonywanych z betonu. Granulat zmniejsza wagę i zwiększa izolacyjność betonu. Towary takie określa się jako styrobeton. Ponadto regranulat styropianowy może służyć jako materiał wypełniający niektóre meble, np. pufy.

Znajduje także zastosowanie w ogrodnictwie jako dodatek, przy pomocy którego można efektywnie spulchniać ziemię. Granulat wypełnienie do puf sprawdza się także jako surowiec do tworzenia ozdób.