Za pomocą których mieszanek można by rozpuszczać pleksi?

Plexi to przezroczyste tworzywo sztuczne, które składa się z polimetakrylanu metylu oraz w pierwotnej postaci jest sztywne, ale też termoplastyczne. Dzięki temu możliwa jest jego łatwa obróbka mechaniczna oraz kształtowanie.

Odmienne nazwy tego materiału to szkło organiczne czy plexiglas.
zabawne kapcie dla dzieci

Autor: US CPSC
Źródło: http://www.flickr.com
Polimetakrylan metylu jest uzyskiwany dzięki procesowi polimeryzacji anionowej, albo rodnikowej.

Próbujesz odnaleźć inne takiego typu informacje? Kliknij ten link – więcej zobaczysz w tekście, który analizuje analogiczne zagadnienia.

Jeśli natomiast chodzi o modelowanie, to przeprowadza się je przy wykorzystaniu obróbki termoplastycznej oraz gotowego granulatu. Dla przykładu materiał ten mógłby być wykorzystywany w reklamie, gdzie płyta plexi może przybrać praktycznie każdy rozmiar oraz kształt. Plexi ma iluminowane krawędzie, zatem doskonale może się nadawać do tworzenia różnego typu napisów czy też oczywiście całych szyldów. Miękkość takiego surowca i to, że może ono przybierać dowolny odcień sprawiają, że plexi jest niezwykle często stosowane w branży reklamowej. Kolejnym istotnym czynnikiem jest to, że cięcie takiego surowca nie sprawia żadnych problemów. Jeśli płyta jest stosunkowo cienka, można by to wykonać przy pomocy nożyka, zaś jeżeli ma ona większą grubość – można użyć wyrzynarki albo piły.

Klejenie płyty pleksi wymaga zastosowania specjalistycznych, np. światłoutwardzalnych klejów. Substancje te posiadają ten walor, że nie wywołują powstawania pęcherzyków powietrza naturalnie przy zapewnieniu całkowitej transparentności. Tego typu kleje do plexi można kupić w składach budowlanych i nie są one zbyt kosztowne.

Jeżeli z jakichś powodów chcemy rozpuścić plexi, moglibyśmy wykorzystać bardzo wysoką temperaturę, jednak nie byłoby to najlepszym rozwiązaniem. Nietermiczne rozpuszczanie pleksi można by z kolei wykonać za pomocą chloroformu czy toluenu.