Prosty dwuspadowy dach – czym warto go pokryć?

W sprzedaży jest duży wybór materiałów do pokrywania dachów, jednak najogromniejszą popularnością cieszą się dachówki cementowe i ceramiczne a także tzw.

dom - tableau

Autor: Traveltipy
Źródło: http://www.flickr.com
blachodachówka.
Częstokroć wybierany jest również bitumiczny gont, zaś ostatnimi laty do łaski powraca również blacha płaska, w ładniejszym i nowocześniejszym wydaniu. Do najbardziej wytrzymałych pokryciowych materiałów zaliczyć możemy dachówkę ceramiczną. Za każdym razem warto porównywać okresy gwarancji wyselekcjonowanych materiałów, gdyż mogą daleko się różnić – najtańsze blachodachówki od 5 do 10 lat, podczas gdy dachówka gliniana do 50 lat.
Od tego, czym zechcemy pokryć dach, będzie będzie zależeć jego budowa, w tym rozstaw krokwi jak też sposób przygotowawczego krycia – czy to będzie folia, a nad nią ruszt z kontrłat, czy może tzw. poszycie sztywne. Wśród dostępnych na rynku dachówek, każdy znaleźć może wariant najbardziej pasujący do stylu naszego budynku. Sympatycy klasyki bez wątpliwości wybiorą kształty nawiązujące do klasycznych dachowych pokryć typu mnich-mniszka czy też tzw. karpiówka, miłośnicy form nowoczesnych zapewne sięgną po dachówki w układzie prostokątów, tworzące na dachu atrakcyjną płaską powierzchnię. Obecnie na rynku są dostępne dachówki w wielu odcieniach, lecz także najogromniejszą wziętością cieszą się tradycyjne: ceglaste, brunatne czy grafitowe. Prócz typowych modeli znajdziemy na rynku także dachówki w wyjątkowych kolorach.

Powłoki są doskonalone, zdobywają połysk, a niekiedy celowe postarzenie.

Jeżeli myślisz, że w tym tekście są ciekawe wiadomości, to zobacz też inne szczegółowe opracowanie (http://www.eshop.pronar.com.pl/expro-klucze-2) przedstawianej tematyki. Tam także odnajdziesz interesujące tematy.

Nowością są także tak zwane wielkoformatowe dachówki, o rozmiarach daleko większych niż dachówki klasyczne.