Jaki osadnik dobrze wybrać do małej oczyszczalni ścieków?

Wznosząc swój dom powinniśmy wziąć pod uwagę także oczyszczanie nieczystości, które moglibyśmy przeprowadzać w swoim zakresie.
Do małej oczyszczalni nieczystości, można zastosować osadnik jednokomorowy, który może w środku posiadać 1 lub dwa przewężenia.

Można by też użyć osadniki dwukomorowe. Jeżeli w osadniku nie zamontujemy filtra, w takiej sytuacji trzeba zainstalować go tuż za zbiornikiem. Osadnik powinien pomieścić ścieki, które powstały w budynku w trakcie około trzech dni. Jeżeli dobrze zainstalujemy osadnik gnilny, wtedy nastąpi częściowe oczyszczenie ścieków, w którym nastąpi redukcja zawiesiny o 60%. Również obniży się ilość tłuszczów o 80%. Nie zredukuje się jednak nasycenie chorobotwórczych bakterii.
osadnik

Autor: Atlantic Groupe,
Źródło: Atlantic Groupe,
Aby osadnik funkcjonował przez długi czas, wtedy raz na rok lub raz na dwa lata trzeba usuwać z osadnika nagromadzony osad i wywieść go wozem asenizacyjnym. Trzeba pamiętać, aby pozostawić nieco osadu na dnie pojemnika. Dzięki pozostawionemu osadowi szybciej będzie uruchomiony proces fermentacji utworzonego na nowo osadu. Żeby przyspieszyć proces fermentacji, można by zastosować tzw. bioaktywatory. Przez zastosowanie bioaktywatorów możemy również poprawić jakość oczyszczonych ścieków. Używając je, w mniejszym stopniu będziemy odczuwali niemiłe aromaty z osadnika. Także wolniej będzie narastać warstwa osadu na dnie osadnika, ponieważ jest on wtedy bardziej rozłożony.

Niezbędne są Ci dodatkowe wątki na ten ciekawy temat? Więc nie ociągaj się i przejdź do kolejnego wpisu – tam opracowaliśmy dla Ciebie coś ekstra.

Osadnik musi być wykonany z trwałego materiału, odpornego na korozję oraz mieszanki agresywne, jakie są zawarte w ściekach. Osadnik musi być również szczelny, aby ścieki nie dostały się do gruntu.

Aktualnie najbardziej popularne są pojemniki z materiałów sztucznych albo żywic poliestrowych, jakie wzbogacone są szklanym włóknem. To lekkie zbiorniki i bez trudu można by je przewozić a także zainstalować.