Co jest niezbędne do poprawnego funkcjonowania serwerów?

Aktualnie dowolna bardziej znacząca firma zaopatrzona jest w swoją sieć informatyczną, której sercem jest pomieszczenie o nazwie serwerownia. Nowoczesne urządzenia wytwarzają jednak olbrzymie ilości ciepła, co wymaga użycia odpowiedniego układu klimatyzacji.

spotkanie z komornikiem sądowym

Autor: National Assembly for Wales
Źródło: http://www.flickr.com
Serwerownie o małej lub średniej wielkości najczęściej nie są zaopatrzone w adekwatne systemy klimatyzacji precyzyjnej, zazwyczaj montowane są w tamtym miejscu proste klimatyzatory rodzaju split. Ich właściwy wybór jest niezwykle istotnym składnikiem poprawnej pracy wszystkich serwerów. Urządzenia do serwerowni zbudowane są w oparciu o technologię półprzewodnikową, tzn. posiadają niezwykle duże zapotrzebowanie na prąd elektryczny. Poza tym duża jej część jest przeznaczana na wydzielenie ciepła.

Zaabsorbował Cię ten materiał? Jeśli tak, to zobacz ponadto ten świetny artykuł (https://www.vitrintec.pl/pl/drzwi/). Przekonaj się, to także okaże się dla Ciebie godne uwagi.

W przypadku tych średnich lub dużych przedsiębiorstw, które do swojej działalności stosują wewnętrzne sieci informatyczne, konieczna jest (w zależności od opracowywanych projektów) pewna liczba serwerów razem z urządzeniami dodatkowymi.

natrysk

Autor: Grupa Armatura
Źródło: Grupa Armatura
studenci

Źródło: grow-mat.pl
Chodzi tutaj o tzw. switche, UPS-y czy routery. Wszystkie te urządzenia emitują znaczne ilości ciepła. Dlatego też klimatyzacja serwerowni jest zwyczajnie konieczna. Równocześnie narzędzia te wymagają stabilnych warunków cieplnych oraz wilgotnościowych. Pomieszczenia, które przeznaczone są do pracy sprzętów teleinformatycznych są najczęściej nieduże i są zlokalizowane wewnątrz budynków. Przeważnie nie posiadają one ścian zewnętrznych ani okien, dlatego też wydzielane przez te sprzęty ciepło nie może być odprowadzane w sposób naturalny nawet w zimie. Wzrost temperatury chociażby o parę stopni wyżej ustalonych warunków, wywołuje spadek wydajności działania sprzętów.

To natomiast może doprowadzić do ich awarii. Aby tego typu urządzenia były w stanie pracować prawidłowo, wymagane jest utrzymanie właściwych warunków dotyczących temperatury i wilgotności.