Czym jest falownik oraz jaki najlepiej wybrać?

Energia elektryczna, która jest produkowana przez panele fotowoltaiczne, produkuje prąd stały. Aby móc go wykorzystywać, przekształcić musimy prąd stały na prąd zmienny. Do tego potrzebny nam jest falownik.

inwerter

Autor: Stelton
Źródło: Stelton
Wybór inwerterów na rynku jest bardzo duży.
Podstawowa kwestia to moc, którą ma inwerter. Zdarza się niestety tak, że proponowane są inwertery o mniejszej mocy niż znamionowa moc instalacji. Znaczy to mniej więcej to, że gdy instalujemy 4 kW modułów fotowoltaicznych i instalujemy 3,5 kW inwerter, to na początku już tracimy 0,5 kW. Nie jest to jeszcze wszystko, ponieważ siła, która podana jest przez producenta paneli, sprawdzana jest w warunkach STC, czyli w warunkach 25 stopni, natężeniu promieniowania o tysiącu W/m2 i przy wartości widma promieniowania 1,5. Wydarzyć się może tak, że warunki atmosferyczne są bardziej korzystne dla paneli niż te Standard Tst Conditions.

Jeśli w znajdującym się tutaj artykuły nie znalazłeś interesującej Cię informacji, to kliknij ten odnośnik i zobacz sam podobny materiał.

Oznacza to, że nasza instalacja wytwarzać może ponadto więcej energii. Taka okoliczność nie jest rzadka. Najczęściej występuje ona w słoneczne, zimowe dni, na wiosnę i latem przykładowo po deszczu, który schładza moduły w niezwykle niedługim czasie. Najlepiej więc dobierać falownik o mocy 10-15% większej od mocy paneli, gdyż w innym wypadku uzyski bardziej znaczące niż może przyjąć inwerter będą przez inwerter nieprzetworzone.

zamek

Źródło: http://demur.pl/
drzwi zewnętrzne

Autor: Stolbud Włoszczowa
Źródło: Stolbud Włoszczowa
Następna sprawa są to pozostałe właściwości elektryczne falownika. Niezwykle istotne jest napięcie wzbudzenia, które uwarunkowuje czas pracy przetwornika. Im taki czas jest mniejszy, tym szybciej inwerter wzbudzi się rano oraz później się wyłączy 'na wieczór. Posiada to wpływ na większe uzyski w ciągu jednej doby niż w wypadku inwerterów o większym napięciu wzbudzenia.

Taki parametr jest zwłaszcza istotny w przypadku mniejszych instalacji, które posiadają kilka kW. Dla użytkownika ważne również muszą być zakres napięcia DC i możliwość monitorowania pracy instalacji online.