HIPS, zatem płyty zrobione z polistyrenu wysokoudarowego – właściwości a także zastosowanie

Polistyren wysokoudarowy to innymi słowy antystatyczny polimer termoplastyczny o nadzwyczaj dobrych przymiotach mechanicznych oraz cieplnych.
Tego typu płyty cechują się niezmiernie dobrymi przymiotami mechanicznymi w ujemnych temperaturach, wspaniałymi własnościami do modelowania cieplnego, dość wysoką wytrzymałością termiczną jak też wysoką udarnością i zwiększoną trwałością na promieniowanie słońca.

Przez wzgląd na swoje wyjątkowe własności termoplastyczne – płyty HIPS – bywają częstokroć poddawane procedurom głębokiego termoformowania. Dzięki takowym zabiegom mogą one być użytkowane do produkcji wkładów do chłodziarek a także opakowań dla branży spożywczej.
Panele podłogowe Orzech Baltimore z kolekcji Trend marki Classen

Autor: Classen-Pol
materiał ów pozwala na uzyskanie nawierzchni o dowolnym wykończeniu jak też w różnorodnych odsłonach kolorystycznych. Płyta HIPS wyjątkowo doskonale sprawdza się do wytwórczości stojaków reklamowych i wszelkiego typu obudów przyrządów elektronicznych. Tego rodzaju płyty to również tworzywo do fabrykacji zabawek a także oprzyrządowania biurowego. Półprodukt ten nie wymaga podsuszania wstępnego oraz bez problemu możemy go poddać procesowi termoformowania. Pozwala to na wyciskanie skomplikowanych form przestrzennych. Tego rodzaju płyty da się kleić, spawać, giąć na gorąco, możliwe są też różnorakie metody tzw. wiórowej obróbki – wiertarko-kołczarka albo frezowanie. Nierzadko używa się ich również w drukarskiej branży jako podłoże pod sitodruk. Surowiec HIPS jest też wykorzystywany do fabrykacji zabawek jak też ekwipunku biurowego.

Płyty te osiągalne są w wykończeniu chropawym i błyszczącym. Stosuje się je tam, gdzie pomocne są dużej próby wytrzymałe oraz przetestowane rozwiązania.