Jakiego rodzaju istnieją typy agregatów prądotwórczych oraz co można nimi zasilić?

Agregaty generujące prąd są urządzeniami, jakie mogą zapewnić energię elektryczną wtedy, kiedy nastąpi usterka dotyczącą braku zasilania z zewnętrznej sieci.

Generatory trzeba wybierać tak, aby mogły zapewnić prąd wszystkim mechanizmom znajdującym się w obszarze danej sieci. To jest powodem, dla którego właściwości danego generatora należy oceniać pod względem indywidualnych zapotrzebowań. Najważniejszą częścią agregatu jest silnik spalinowy, który może zostać zasilany skroplonym gazem, benzyną, czy też olejem napędowym. Odmienną ważną częścią generatora jest prądnica, zatem zespół mechanizmów, które zamieniają ruch tłoka na drodze indukcji na prąd elektryczny. Na kolejnych etapach powstała w tego typu sposób energia elektryczna będzie przekazywana w stronę wybranego elementu sieci energetycznej albo bezpośrednio do wybranego urządzenia. Szczegóły dotyczące budowy agregatu mogłyby się odróżniać, co może wynikać z odmiennych charakterystyk różnego rodzaju mechanizmów oraz specyfiki konkretnego narzędzia.
lustro

Autor: Rosa Preiß
Źródło: http://www.flickr.com
W zależności od sytuacji, agregat powinien dostarczyć prąd o konkretnym napięciu. Istnieją dwa rodzaje: agregat jednofazowy, czyli taki, który daje napięcie 230 V i agregat trójfazowy, jaki generuje napięcie 400 V. Jest zatem tzw. agregat na siłę z 4-tero pinowymi wtykami.

Generator jednofazowy do domu wystarczy, aby podtrzymywać urządzenia RTV, artykuły gospodarstwa domowego czy komputery albo oświetlenie, a zatem te wszystkie sprzęty, jakie działają na napięciu 230V. Jeśli jednak szukamy generatora na budowę, musimy zainwestować w agregat trójfazowy, ponieważ elektronarzędzia lub przyrządy budowlane zawiesie dwucięgnowe potrzebują zasilania z tzw. siłą.