W jakiej sytuacji stosuje się przesłony okienne i jakiego rodzaju one mogą mieć zadanie?

Obecnie dużo domów posiada obszerne oszklenia, jakie charakteryzują się bardzo wysoką izolacyjnością cieplną. Jeżeli jednak chcielibyśmy, żeby wnętrza takich domów w okresie letnim nie nagrzewają się za bardzo, wymagane jest używanie przesłon okiennych.
Możliwych rozwiązań jest niezwykle dużo, a wybór jest zależny przede wszystkim od tego, w jakim stopniu mają ochraniać nas przed słońcem.

przesłony okienne

Autor: BRITOP Lighting
Źródło: BRITOP Lighting
Duże okna zamontowane w ścianach lub wstawione w połać dachową mają na celu zapewniać odpowiednią ilość naturalnego światła. Należy jednak mieć w pamięci, że nawet te, jakie posiadają bardzo dobre parametry izolacyjne, w lecie mogłyby w dużym stopniu przyczyniać się do przegrzania pomieszczenia. Aby środek domu się nadmiernie nie nagrzewał, trzeba wyposażyć takie okna w odpowiednie przesłony okienne, za pomocą których reguluje się stopień nasłonecznienia.
pustaki

Autor: Katarzyna Matylla
Źródło: http://www.flickr.com
Dzięki ich wykorzystaniu można by niezwykle obniżyć temperaturę w pomieszczeniach. Okna są wyposażone w zestawy szybowe, jakie składają się z co najmniej dwóch tafli szkła. Do ich tworzenia przeważnie są stosowane tego typu szkła jak szkło niskoemisyjne lub termoizolacyjne. Ogranicza ona ucieczkę ciepła, ale również sprawia nadmierne nagrzewanie pomieszczeń.

Sprawdź szybko ten świeży materiał (https://www.warynski.pl/mieszkania-na-sprzedaz-warszawa/) – on z pewnością również Cię zaintryguje, gdyż znajdziesz tam inne tego typu informacje w temacie opisywanej problematyki.

Jest to bardzo męczące przede wszystkim na poddaszach, ponieważ jest tam mniejsza kubatura pomieszczenia, a okna dachowe są ustawiane do słońca prawie w prostopadły sposób. Taki kłopot rozwiążą droższe w zakupie okna wykonane ze szkła selektywnego. Posiadają one powłoki wysoko selektywne. Skupiają one wszystkie atuty wymienionych powłok niskoemisyjnych.

Mogą więc ograniczać o wiele ucieczkę ciepła oraz pełnią funkcje antysłoneczne czyli refleksyjne. Ale promyki słońca, które docierają do mieszkania są kontrolowane przez odpowiednio wybrane przesłony okienne.