Zabezpiecz swój dom przed pożogą – na co warto zwracać uwagę

Liczba pożarów, które wybuchają w budowlach jednorodzinnych jest niepokojąca. Z tej przyczyny musimy zadbać o bezpieczeństwo naszego budynku, aby nie dołączyć do osób, które cierpiały z powodu ognia.

zamek

Autor: Winkhaus
Źródło: Winkhaus
Pożar, to tragedia, jaka zdarzyć może się w każdym mieszkaniu. Niestety, dosyć często do pożarów dochodzi na skutek naszej bezmyślności, ale również pomyłek oraz zaniedbań. Jedną z możliwych przyczyn pożarów mogą być kłopoty powiązane z instalacjami gazową albo elektryczną. Pamiętajmy, że instalacje powinny być odpowiednio opracowane. Pamiętajmy, iż instalacje (SP – fotowoltaika opole) elektryczna oraz gazowa powinny zostać zatwierdzone przez osobę z upoważnieniami. Najodpowiedniej również, aby wykonał je specjalista. Wówczas będziemy mieć zupełną pewność, że będą one sprawne a także bezpieczne. Próba samodzielnego dokonywania przeróbek obarczona jest wielkim ryzykiem, że nie będzie sprawnie działać, a co gorsza – może spowodować pożar.
sypialnia

Autor: Bill Wilson
Źródło: http://www.flickr.com
autostrada

Autor: Greg Neate
Źródło: http://www.flickr.com
Musimy również pomyśleć o budowlanych półproduktach, które sprawią, że nasz domek będzie dużo bardziej wytrzymały na takie zagrożenia. Wybierając materiały wykończeniowe zwracajmy zatem uwagę na tak zwaną klasę ich palności. Respektujmy także zasad dotyczących właściwej izolacji pieca. Pasywną przeciwpożarową ochronę gwarantują niezapalne izolacyjne materiały, taki jak na przykład wełna skalna. Przeważnie stosuje się ją do ocieplenia strychów, jednak wełną z powodzeniem możesz ocieplać też mury budynków.

Użytkowana bywa też do izolacji pewnych elementów instalacji grzewczej, bądź nadmienionych domowych kominków. Niełatwopalna izolacja ma tę zaletę, że w razie zaprószenia ognia, nie rozprzestrzenia iskier.