Przeciwpożarowe ABC. W jaki sposób ocalić domek przed pożarem?

Co zrobić w przypadku ognia? Jak zareagować, jeśli w budynku wybuchnie pożoga? Czym gasić palącego się człowieka?
Zobacz wskazówki na temat ochron przeciwpożarowych w budynku i postępowania w trakcie ognia.

kadr - budowa

Autor: Grzegorz Latkowski
Źródło: http://www.flickr.com
przegląd gaśnicy

Autor: Kitmondo Marketplace
Źródło: http://www.flickr.com
Poznaj wytyczne, jakie być może ochronią twój budynek przed pożogą. W jaki sposób zareagować, jeżeli w domu wybuchnie ogień? Podstawowa reguła brzmi – bezzwłoczna ucieczka! Na pewno groźnym błędem będzie narażanie swego życia dla ratowania dobytku w chwili, kiedy w budynku szaleje ogień. Gazy wydzielające się w czasie spalania mogą być nadzwyczaj toksyczne, a częstokroć zabójcze dla człeka. 80% śmiertelnych ofiar w pożarach są to właśnie ofiary trującego dymu. W okresie pożaru nie mamy pojęcia, jaki będzie skład dymu, dlatego jeszcze raz wskazówka – brać nogi za pas, nie narażać się, najważniejsze jest życie człowieka.
proces
Regułą ochrony przed toksycznym dymem jest poruszanie się bliziutko podłogi, najodpowiedniej „na czworaka”. Ponieważ toksyczny dym podnosi się, dolna strefa będzie najbezpieczniejsza. Prowizorycznym zabezpieczeniem jest wilgotna chusteczka bądź ręcznik przyłożone do nosa – tworzą filtr, przez który oddychamy. Prawo niedużo mówi o wymogach przeciwpożarowego bezpieczeństwa w domach jednorodzinnych, dlatego obowiązku posiadania gaśnicy w zasadzie nie ma, jednakże rozsądek nakazywałby wyposażyć się w gaśnicę.

Czy w kontekście omawianego w tym artykule problemu otrzymujesz właściwe odpowiedzi? Jeśli nie, to inne porady zobacz pod adresem, który jest tu.

Proszkowa gaśnica będzie efektywna w razie gaszenia większości obiektów. Miej na uwadze, że raz do roku niezbędny będzie przegląd gaśnicy.

W którym miejscu umieścić gaśnicę? Na pewno w punkcie łatwo przystępnym, niedaleko ewentualnego źródła płomienia, a zatem przykładowo w holu czy w kotłowni.