W jaki sposób dobrać do naszego zadania wiertło, które okaże się perfekcyjne?

Dla laika liczba i różnorodność wierteł w sklepie może być naprawdę przytłaczająca. W jaki sposób wybrać wiertło odpowiednie do naszego zadania?
Na pewno warto mieć minimum wiedzy na ten temat.
Najłatwiej jest nabyć zestaw wierteł, najlepiej razem z wiertarką.

Jednakże nie zawsze to dobry wybór, gdyż taki zestaw będzie zawierał jedynie standardową paletę końcówek i nie zawsze znajdziemy tam wiertło perfekcyjnie dostosowane do danej pracy. Gdy mamy już wiertarkę, możemy precyzyjnie wybrać jedno wiertło.
Dom na działkę z wjazdem od południa, zachodu i narożną projekt Donna

Autor: Pracownia Projektowa ARCHIPELAG
Źródło: Pracownia Projektowa ARCHIPELAG
Czy jego koszt ma znaczenie? W tym wypadku – ma. Na ogół mówi się, że im wiertło droższe, tym lepszej jakości będzie. Warto o tym pamiętać, bo kiepskiej jakości wiertła częściej się łamią i psują.

Zapewne zaciekawi Cię następująca strona (www.sklep.sn-promet.pl/kategoria-produktu/laczniki-krancowe-i-miniaturowe/), odnajdziesz tam sporo ciekawych danych. Miej na uwadze, że jest często uzupełniana.

Gorzej radzą sobie także z twardymi tworzywami.

mur

Autor: Jeremiasz Dx
Źródło: http://www.flickr.com
Każdy rodzaj wiertła przydaje się do innych surowców. Różnią się one wyglądem, zatem nawet przemieszane w skrzynce z narzędziami są raczej proste do rozróżnienia.
Pierwszym rodzajem wierteł są naprawdę charakterystyczne wiertła kręte do drewna. Kończą się one spiczastą końcówką centrującą, czyli tak zwanym żądłem. Wspiera ona w osiowym prowadzeniu wiertła, tym samym gwarantując poprawnie wywierconą dziurkę. Jednak kiedy potrzebujemy większych otworów w deskach, wybierzmy wiertła łopatkowe z dwoma krawędziami skrawającymi.
Wierteł innego typu użyjemy do cegieł, gipsu i betonu. Będą to wiertła widiowe, więc takie, których zakończenie wykonane jest z węglików spiekanych. Węgliki na pewno poradzą sobie z miększymi tworzywami, np. gipsem i Cegłami, i również częścią obiektów betonowych. Do brył betonowych oraz kamienia używa się wierteł z charakterystyczną końcówką SDS, a czasem młot udarowo-obrotowy. Kolejnym typem wierteł będą te do metalu. Jak je rozpoznać? Nie posiadają żadnych „ulepszanych” końcówek, żądła czy widii.
Wiertła widiowego lub diamentowego można również do glazury, a łopatkowego – szkła.

Te kruche materiały bardziej wymagają nauczenia się technik wiercenia. Pamiętajmy jednak, że przy każdym tworzywie trzeba wiedzieć nie tylko „czym”, ale i jak wiercić, bo przy nieumiejętnej pracy można zniszczyć nawet najtwardszy beton.