Co zrobić, gdy przepali się żarówka w naszej lampie a my nie wiemy na jaką ją zmienić?

Jeżeli ktoś nie wie jak ma wybrać żarówkę do lampy, którą ma, to powinien zapoznać się z rodzajami trzonków oraz gwintów, jakie mają dostępne na naszym rynku żarówki.
Kluczowy podział żarówek, to podział na żarówki zwykłe oraz żarówki energooszczędne, które mają wymienić żarówki typowe.

gwinty

Autor: AWBUD
Źródło: AWBUD
Coraz częściej spotykane są także żarówki LEDowe. Żarówki zwykłe nazywa się także lampami żarowymi. Są one wyposażone w drut z wolframu, który posiada za zadanie przewodzić prąd wytwarzający światło. Te żarówki dość mocno się nagrzewają a skutkuje to ich częstym przepalaniem się oraz dosyć niedługą żywotnością. Żarówki energooszczędne wytwarzają znacznie więcej światła niż żarówki standardowe. Zapewniają przy tym mniejsze zużycie energii elektrycznej. Okres nagrzewania żarówek energooszczędnych jest dość znaczny i sprawia to, że częste ich włączanie oraz wyłączanie skraca trwałość takiej żarówki. Żarówki ledowe oparte są na diodach elektroluminescencyjnych, które określane są w inny sposób diodami LED. Takie żarówki charakteryzują się wysoką trwałością i dość niskim poborem prądu. Cechują się również bardziej znaczącą efektywnością niż żarówki zwykłe. Bez względu na to na jaką żarówkę się zdecydujemy, należy wybrać gwinty do posiadanych przez nas lamp. Oznaczane są one głównie za pomocą literki E.

plany

Autor: fihu
Źródło: http://www.flickr.com
Wzrost popularności gwintów halogenowych możemy zauważyć od ok. dekady. Ta nazwa kolokwialnie jest używana w stosunku do halogenowych żarówek, które mają specjalne mocowanie. Nie posiadają one formy gwintu. Zazwyczaj napotyka się pośród nich mocowanie GU10.

Ta wskazówka z www (https://nowoczesnyprysznic.pl/odplywy-liniowe) zapewni Ci to, że znajdziesz wiele bardzo użytecznych danych – to trochę innego rodzaju punkt widzenia na taką problematykę.

To mocowanie ma jeszcze więcej żarówek halogenowych. Jeśli ktoś nie wie dokładnie, jak wybrać żarówkę do lampy, którą posiada, to może sprawdzić tę informację w instrukcji, która dołączona jest do urządzenia przez producenta. W tej instrukcji musi się odnaleźć oznaczenie mocy żarówki i jaki gwint ona powinna mieć.

W wypadku, kiedy żarówka w naszej lampie się przepali, a my nie będziemy wiedzieć jaką żarówkę należy założyć, to możemy zabrać starą żarówkę do oświetleniowego marketu oraz poprosić tam o pomoc w wybraniu żarówki, która ma dobry gwint.