Do jakiego celu mogłyby być wykorzystywane kształtowniki oraz jakie wyróżniamy ich rodzaje?

Są to elementy konstrukcyjne, które mają stały przekrój poprzeczny i dość dużą długość. Najczęściej wykonywane są ze stali walcowanej lub z aluminium. Moglibyśmy wyróżnić pośród nich kilka odmian.
Najbardziej popularne kształtowniki w swoim przekroju poprzecznym mogą przypominać jedną z literek alfabetu.

Stąd aktualnie wzięły się ich nazwy. Ceownik jest produkowany w postaci prostych odcinków, a jego profil przynosi na myśl literę C. Teownik można wykorzystywać do wyrobu elementów konstrukcji budowli i urządzeń, a jego profil zbliżony jest do literki T. Dwuteownik jest elementem nośnym w konstrukcjach inżynierskich i budowlanych, a jego przekrój poprzeczny posiada kształt dwóch literek T złączonych ze sobą. Zetownik jest to kształtownik, którego profil przypomina literkę Z, a jego stopki mają zaokrąglone wewnętrzne krawędzie. Moglibyśmy odróżnić jeszcze kątownik, który swą nazwę wziął od wyglądu profilu, który ma układ kąta prostego oraz przynosi na myśl literę L.

kształtowniki

Autor: Marcin Polak
Źródło: http://www.flickr.com
Kształtowniki są elementami, które charakteryzują się odpornością i mają wykorzystanie w różnorodnych odnogach przemysłu.

Na prezentowanej stronie są warte zainteresowania informacje, ale sprawdź także pozostałe tematyczne wątki, ponieważ one również z pewnością Cię zaintrygują.

Nadają się znakomicie przy budowach ogrodzeń, rusztowań lub lekkich halowych konstrukcji. W przemyśle motoryzacyjnym są one wykorzystywane jako elementy łączące samochody ciężarowe oraz przyczepy. W przemyśle kolejowym z kolei są stosowane jako składniki podwozi, wyposażenie wagonów czy jako akcesoria kolejowe. W przemyśle stoczniowym są stosowane jako elementy urządzeń portowych i okrętów. W przemyśle telekomunikacyjnym dostrzec je moglibyśmy na masztach w radiowej łączności oraz telefonii komórkowej, antenach i prowadnicach kablowych.

W przemyśle energetycznym możemy je napotkać na słupach trakcji energetycznych. Posiadają także zastosowanie w maszynach budowlanych, maszynach górniczych czy wykorzystywanych w rolnictwie.