Laserowe zabiegi – które schorzenia leczą?

Użytkowania laserów w medycynie jest obecnie nadzwyczaj powszechne. Promienie lasera mają zastosowanie w bardzo wielu sferach leczenia, przykładowo w ginekologii, chirurgii, dermatologii czy też okulistyce.
Przykładowo termoablacja w trakcie której wykorzystany może być zaawansowany laser – to zabieg ambuLatoryjny, przeprowadzany w miejscowym znieczuleniu i umożliwiający pacjentowi natychmiastowy powrót do codziennych zajęć.

Zabieg ten wykorzystywany jest w leczeniu guzów złośliwych.
łącznik termoizolacyjny

Autor: Schöck
Źródło: Schöck
laser

Autor: Włodarzewska SA.
Źródło: Włodarzewska SA.
Laserowe zabiegi z powodzeniem stosuje się też w dermatologii, na przykład przy większych zmianach trądzikowych, także przy łysieniu albo likwidacji rumienia.

Musisz wyszukać dodatkowe tego typu informacje? Kliknij ten odsyłacz – więcej zobaczysz w tekście, który analizuje pokrewne tematy.

W owej sferze medycyny użytkuje się przeważnie lasery wysokoenergetyczne a także Urządzenia niskoenergetyczne. Pierwsze mogą być pomocne przy chorobach nowotworowych, naczyniakach, albo oparzeniach. Natomiast lasery niskoenergetyczne pomóc mogą w procesie gojenia się rozmaitego rodzaju ran.

Chociaż w naszym kraju nie jest to do tej pory ogromnie rozpowszechnione, to należy napomknąć, że kolejną dyscypliną, która stosuje się laser, jest również ginekologia. Zabiegi wykonywane na trudno dostępnych miejscach mogą być dzięki laserowemu leczeniu bardzo precyzyjne. Nierzadko są też wsparciem dla onkologicznego leczenia. Zabiegi te mogą polegać na destrukcji zmienionej chorobowo tkanki albo zniszczeniu naczyń krwionośnych, kurowaniu nadżerki. W leczeniu onkologicznym niezwykle pomocna może być też tzw. mammografia laserowa, jaka jest w stanie wykryć poziom podwyższonej hemoglobiny.

Coraz to bardziej częściej przeprowadzanym zabiegiem wykorzystującym wiązkę laserową, jest bez wątpienia również korekta wzroku. Wiązki lasera mogą skorygować przykładowo dalekowzroczność, astygmatyzm i różne kombinacje owych wad.